Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 6 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Обстановката в София: полиция, полиция и пак полиция

Kmeta.bg от Kmeta.bg
ноември 13, 2013
в Област Благоевград
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a5d3a555c84
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a5d3a555c84

Антиправителствените протести продължават вече 153-и ден и за това време много неща смениха облика си. Едно от тях е центърът на столицата ни. Напрегнатата атмосфера може да се усети от всеки, който минава тук, особено тези два дни. Искането за оставка на правителството, както и отказът на властта да чуе призива, са си все същите. Но градът, който “расте, но не старее” е много променен.

153 дни хиляди скандират из столичните улици “Оставка”, а студентската окупация на университети вдъхна нова сила на #ДАНСwithme. И докато управляващите демонстрираха спокойствие през изминалите месеци на протести, сега осезаемо властта се страхува. Това личи ясно от засиленото полицейско присъствие, готово да защити парламента от недоволните студенти и техните преподаватели.

IMG 20131113 1442322568a35d61c177454f3bf9684f0d718cIMG 20131113 144759

След като в 152-ия ден на демонстрации се стигна до сблъсъци между протестиращи и полиция, в сряда стотици служители на реда бяха заставени да пазят Народното събрание още преди 7.30 часа, преди пред парламента да се е появил и един участник в демонстрациите.

Обстановката може да бъде описана най-точно като: полиция, полиция и пак полиция. За страха от “народната любов” говори не само впрегнатия човешки ресурс на МВР, но и новите “подобрени” заграждения, поставени пред сградата на парламента – метални стени, захванати със скоби. Така искането за “оставка” сякаш се промени – то предизвика страх.

В отговор обаче “ранобудните” видяха възможност да покажат таланта си. Черният и скучен метал сега е стена на “протестни творби”. Образи на познати властимащи са представени през очите на тези, които искат “промяна, а не подмяна”.

IMG 20131113 160018IMG 20131113 160427IMG 20131113 160342

Протестите бяха белязани от новости във вторник. След сблъсъци между граждани и органи на реда, вторите бяха принудени по мегафон да обявят, че мирният характер на демонстрацията е нарушен. Полицията предупреди, че може да използва сила, но това ни най-малко не стресна хората, дошли на площад “Народно събрание” да настояват олигархията, представлявана от властта, да си тръгва.

Другата новост, защото площадът пред парламента помни и насилието в нощта на 23 срещу 24 юли, е, че пазителите на реда го нарушиха. Без позволение от ръководството на Софийски университет “Св. Климент Охридски” (СУ) полицаи обградиха Алма матер, заставайки на стълбите пред сградата. Обяснението беше, че възникналата ситуация е резултат от изтласкването на протестиращите, започнало пред парламента.

predsu

В отговор на тези действия в сряда преподаватели и студенти организираха демонстрация пред Министерство на вътрешните работи. Сградата бе изцяло отцепена и силно охранявана. Въпреки засилените мерки за сигурност, духът на промяната, за която настояват участниците в антиправителствения протест се засилва. Академици ръкопляскаха на учениците от 7 СОУ “Свети Седмочисленици”, които без страх се показаха на прозорците на училищната сграда и скандираха “Оставка”.

IMG 20131113 152810

Преподавателите уточниха, че с действията си във вторник, полицията е нарушила не само конституционните права на гражданите, но и Европейската харта на човешките права. Всички присъстващи дойдоха с декларация в ръка. Получателят им е вътрешният министър Цветлин Йовчев, а в текста се посочва, че служителите в системата са били без изискваните от Закона за МВР лични опознавателни знаци по време на протеста във вторник.

В отговор на събитията от 12 ноември обаче, МВР засили охраната по улиците. “Ранобудните” студенти споделят в страницата си в социалната мрежа “Фейсбук”, че са получили сигнал, че “на всички входове на столицата са разположени полицейски екипи, които проверяват документи на пътниците и не допускат студенти в града”.

a563ce5db7bab1c7f8e35642b3567bce

Докато протестиращи очакват отговор от вътрешния министър, протестите продължават. Ден след като жандармерията си позволи да използва сила, отново на площад “Народно събрание” има скандирания “Вие сте позор – оставка и затвор”, “Мафия” и “Оставка – веднага”.

Окупацията в СУ продължава, а зали в Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” (ПУ), Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий” (ВТУ), Югозападен университет “Неофит Рилски” (ЮЗУ), Университет за национално и световно стопанство (УНСС) остават заключени.

Това, което е различно е осезаемата подготовка на властта да продължи на инат. За тази цел повече от 1000 служители на МВР са “щурмували” улиците на София. Затова и столицата е по-различна, както сякаш и много други неща.

IMG 20131113 162431

Предишна Статия

Иззеха хероин от 17-годишен в Кърджали

Следваща Статия

Русе ще е домакин на 38-а национална джаз среща

Свързани Статии

Музика, вдъхновения и млади таланти на фестивала “Ваканция, ура!” в Банско
Банско

Музика, вдъхновения и млади таланти на фестивала “Ваканция, ура!” в Банско

юли 4, 2026
109
Културни вечери “Традиции и изкуство” в Банско учат на занаят (снимки)
Банско

Културни вечери “Традиции и изкуство” в Банско учат на занаят (снимки)

юли 3, 2026
108
Банско с текущи и предстоящи инвестиции в инфраструктура
Банско

Банско с текущи и предстоящи инвестиции в инфраструктура

юли 2, 2026
103
Лятна филмомания под звездите в Банско
Банско

Лятна филмомания под звездите в Банско

юли 1, 2026
106
Bansko Nomad Fest утвърди общината като световен център на дигитални номади (снимки)
Банско

Bansko Nomad Fest утвърди общината като световен център на дигитални номади (снимки)

юни 30, 2026
240
Creative Bansko отново превърна града в изкуство
Банско

Creative Bansko отново превърна града в изкуство

юни 29, 2026
107
Следваща Статия
Русе ще е домакин на 38-а национална джаз среща

Русе ще е домакин на 38-а национална джаз среща

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Седмични новини: Сделките с имоти се сриват; Тунелът под Шипка останал без еврофинансиране

Седмични новини: Сделките с имоти се сриват; Тунелът под Шипка останал без еврофинансиране

юли 5, 2026
Какви са дългосрочните здравни рискове за 2-годишните от екраните

Какви са дългосрочните здравни рискове за 2-годишните от екраните

юли 5, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO