Последното изследване на „Галъп“ на тема обществени нагласи по отношение на ситуацията с коронавируса у нас, показва, че тревогата от зараза расте, а беше спаднала преди седмици. Заедно с това расте и песимизмът дали до края на годината нещата у нас ще влязат в норма. Само 40% смятат, че това е възможно, докато преди седмици този процент беше значително по-висок – 60%. Така коментира пред Kmeta.bg данните от допитването Първан Симеонов, директор на „Галъп интернешънъл“. Той допълни, че от агенцията отчитат известно занижаване на оценката на правителството за справянето му с разпространението на коронавируса, но че тази оценка си остава висока. Бих казал, че оценката е висока, защото правителството отпусна мерките, каза Симеонов. Той добави, че в началото на пандемията е коментирал, че хората харесват правителствените мерки, защото те са затегнати, а сега харесват мерките, защото са отпуснати.
На този фон преобладаващо обществено настроение е да няма ново затягане на мерките, което едва ли е учудващо, каза още Симеонов. Той допълни, че си обяснява това с факта, че обществото вече гледа с други очи на заразата.То пак знае, че има такава зараза, че тя е наоколо, но свиква, че отговорността да се пазим е лична.
За 60% от анкетираните заплахата от Ковид -19 е преувеличена, което нарежда България на едно от първите места в света по този показател. Изводът, който може да се направи е, че в българското общество има тревога, но няма паника, коментира социологът. Според него този различен поглед се дължи на факта, че вече четвърти месец живеем с Ковид-19 и това кара хората да разчитат на лична отговорност. Симеонов добави, че две трети от анкетираните твърдят, че и сега се самоограничават и посланието, което отправят е – оставете на нас да се пазим, за да не го правите вие.
Известно е, че българите не сме много дисциплинирани и поне аз смятам, че предупреждението за затягане на мерките са похват да ни „страхуват“, за да сме по-дисциплинирани, заключи Първан Симеонов.









