В истинско музикално събитие се превърна представянето на албума на отец Петър Гарена „С песните на хората”. Дискът включва 11 песни, изпети с автентичната лексика на родопските и тракийски говори, както и на местните турски и ромски езици. Това са „Ой, чобан, чобан”, „Малка мома цвете брала”, „Джилвели”, „Димчо льо, гайдаржийчо льо”, „Едерлези- Гергьовден”. Аранжиментът на всички песни е на големия кърджалийски акордеонист Нешко Нешев.
„Дължим този диск на спомоществователството на община Кърджали”, каза доц. д-р Венцислав Димов от Института за фолклор към БАН, водещ на вечерта. „Албумът е силен знак за добруване, мир и разбирателство. Нека дискът „С песните на хората”, изпети на три езика да стигне до сърцата на хората”, пожела кметът на Кърджали Хасан Азис. Районният мюфтия Бейхан Мехмед поздрави също свещеника. „Човекът с най – голяма дързост, мерак и майсторлък, който ни събра тази вечер, е отец Петър Гарена.” Така доц. Венцислав Димов представи изпълнителя и припомни, че свещеникът е и автор на книги с разкази, художник- каменоделец, преподавател. „С албума ”С песни на хората” искам да покажа, че етносите по нашите земи са дълбоко свързани не само в живота, в трудовата дейност, но и в музиката. След дълго колебание и известна степен боязън как ще се възприеме един свещеник да пее на различни езици, накрая надделя това, че така мога да изпълня един дълг към хората, сред които живях и които ме отгледаха с песните си. Бил съм на селски събори и панаири. Тогава прозрях, че за хората в Родопите музиката не е само изкуство, а средство за преодоляване на страданията и не толкова начин за препитание. Вярвам, че всички песни изпяти на българска територия са български”, сподели свещеникът.
С него на сцената бяха народната певица Полина Стефанова, оркестър и танцьори от Фолклорния ансамбъл при Дома на културата с хореограф Васил Василев, балетна формация при ТМЦ Кърджали и клуб „Първи на хорото”.
На представянето на албума бяха дошли отец Алексанъдр Чакрък, свещеник в храма „Св. Георги” в Одрин и отец Георгиос от Ксанти, главният архитект Фикрийе Булунмаз на проекта по реставрация на българската желязна църква „Св.Стефан” в Истанбул, много почитатели на народната музика, представители от Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, музикални редактори на радиа в Пловдив и Стара Загора, както и от музикални телевизионни предавания, също Иван Кулеков, автор на документален филм за отец Петър Гарена. Бе прочетен поздравителен адрес от проф.д-р Запрян Козлуджов, ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, където проф. отец Петър Гарена е преподавател по история. В края на концерта, продължил повече от два часа, отец Петър Гарена и свещеник Димитър Евтимов благословиха кърджалийци, вечерта завърши с голямо хоро, което поведе лично кметът Хасан Азис, всички зрители и гости получиха подарък по един албум „С песните на хората”.