Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 13 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Певци поведоха бунт в защита на рибарското селище

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 21, 2013
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a104d624e21
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a104d624e21

Известната певица Тони Димитрова и композиторът Стефан Диомов поведоха днес бунт в защита на незаконното рибарско селище в местността Ченгене Скеле край Бургас. Те учредиха инициативен комитет от културтрегери, който застана зад каузата. “Безобразие е това, което се случва с тези хора. Ако трябва, ще спрем багерите с песни”, обяви Тони Димитрова. Тя призова да се окаже помощ на рибарите, за да спасят живота си.

“Тези хора няма какво друго да правят. Ще е жестоко, ако оставим това нещо да бъде съборено. Всичко там е подчинено на тяхната работа. Това ли е най-големият дерт на държавата – рибарското селище? Защо не отидат да съборят незаконните хотели в Сл.бряг?”, възмути се певицата. 

Комитетът е от 15 души, като до момента в него са включени 11: композиторът Стефан Димоов, певицата Тони Димитрова, актьорите Димитрина Тенева и Юрий Ангелов, поетите Ваньо Вълчев и Пейо Пантелеев, художниците Живко Иванов и Кольо Кехайов,ходужник фотографът Константин Костадинов, хореографът Хикмет Мехмедов и архитект Росица Йовчева.

Земята, на която е селището, е държавен горски фонд. Рибарите искат да си закупят 41 дка в селището. Проблемите с узаконяването не са решени над 40 години, а селището е възникнало през 1972 год., припомни Диомов. Къщите на рибарите са около каналите.

“Най-лесно е да събориш, но е много трудно да съградиш. Тези хора са оставени извън обществото. Те са незаконни. Те нямат спокойния сън на човека, на който всичко му е наред. Те не смеят да кажат каквото и да е. Те не могат да се защитят, а багерът ги чака зад ъгъла. Ние всички, които се събрахме знаем, че тези хора са невинни, защото историята ги оневинява”, каза композиторът Диомов.

“Багерът ще разруши не само къщите на тези хора, ще разруши душите им. Те освен, че живеят там, и се препитават. Аз лично не мога да си представя подобно безумие. Ние сме се събрали, подписахме се и организирахме този Инициативен комитет, за да защитим едно прибързано деяние, което би било събарянето на рибарското селище. Най-незаконното е, че бургаските рибари са незаконни”, каза още той.

Художникът Живко Иванов подчерта, че хората от комитета нямат имоти там и никакъв личен интерес. За апетитите към селището разказа рибарят Димитър Янчев. “Има апетити към селището явно. Лесно може да се купи земята и да се използват каналите, за да стане там пристанището”, допълни Янчев. По негова информация “Воин груп” в съседство със селището е закупил 96 дка, а “Фиш порт” встрани от каналите – 36 дка. Тук те възнамерявали да строят ваканционни селища.

Ако рибарите не разполагат със собственост, “лесно може да се купи земята и да се използват каналите, за да стане там пристанището”, поясни Янчев.Комитетът вече се е срещнал с кмета на общината Димитър Николов, който е изразил своята подкрепа. Той застава зад тях, защото, по думите му, предадени от Диомов, “най-голяма опасност е теренът да бъде даден на общината”. Това означава, че при инвестиционно намерение трябва да се обяви публичен търг и не се знае кой ще купи земята и дали ще се запазят къщите на рибарите. “Дори общината не иска да й бъде прехвърлена собствеността на земята, където се намира селището. Ако това стане, къщите ще трябва да бъдат съборени и земята ще бъде продадена”, заяви Диомов.

Върху 41 дка площ, поминък тук имат 1 000 души. Припомняме, че Общински съвет прие Подробния устройствен план на селището.

Рибарите очакват да бъде направена оценка на терена и да им бъде дадена прогнозна цена. “Ако кажат 300 лева на кв.м., ние не можем да я платим. Трябва да се молим за строителна амнистия и узаконяване”, изказа опасения Димитър Янчев. Архитект Росица Йовчева, подчертавайки, че се изказва като гражданин, а не професионално, заяви, че селището е неизменна част от облика на Бургас. Ако би трябвало обаче да се изкаже като професионалист, “тяхната мисия е невъзможна”, каза архитектът.

Над 20 рибари очакваха представителите на комитета пред сградата на областна управа, за да им благодарят. Предстои и среща на инициативния комитет с областния управител.

 

 

Предишна Статия

Бандит си забрави личната карта на местопрестъплението

Следваща Статия

Почерпките в Слънчев бряг с вечерен час

Свързани Статии

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON
България

Нов сезон, претендент и битка с YouTube сериала на Vivacom GAME ON

юни 12, 2026
102
Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока
България

Ще има ново обществено обсъждане на по-високите цени на парното и тока

юни 12, 2026
108
Над 100 болници у нас ще бъдат оборудвани с модерни дихателни апарати
България

Дълговете на държавните болници надхвърлят 426 млн. евро, директорските заплати – до 40 000

юни 12, 2026
124
Порои до часове, жълт код за западна България
България

Опасно време: Обявиха жълт код за интензивни валежи и силен вятър

юни 12, 2026
114
Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро
България

Добрите примери: Момчета от Радомир върнаха изгубен портфейл с 400 евро

юни 11, 2026
110
Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”
България

Параходство БМФ АД получи четиринадесетия кораб от серията “Ком”

юни 11, 2026
106
Следваща Статия
Почерпките в Слънчев бряг с вечерен час

Почерпките в Слънчев бряг с вечерен час

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS