Гражданите, които днес се събраха пред сградата на община Пловдив, за да изразят протеста и възмущението си от унищожаването на тютюневите складове, не бяха допуснати при кмета Иван Тотев. Полиция заварди входа към администрацията и не позволи на хората да влязат.
Гражданите подготвиха писмо, което искаха да връчат на министъра на културата Вежди Рашидов и на кмета. “Настояваме за придобиване правото на собственост върху складовете от община Пловдив и от държавата по съответния законов ред – или чрез преговори за обезщетения, или чрез отчуждаване”, заявиха протестиращите. Те искат да бъде изготвена концепция за бъдещето на сградите съвместно с професионални организации – камарите на архитектите, инженерите, обществения съвет за култура, независими експерти. Освен това гражданите настояват държавата и общината да осигурят финансиране за тригодишен период за целия Тютюнев град и са категорични, че трябва да се наложат най-строги санкции на собствениците и на всички отговорни лица от местната и държавната власт.
“Ще предприемем всички мерки, които законът повелява, в случая с изгорелите тютюневи складове”, заяви министърът на културата Вежди Рашидов, който днес на място в Пловдив разгледа опустошените от пожара сгради.
Министърът припомни, че в новия Закон за културното наследство паричните санкции за увреждане на паметници на културата са завишени на 30 хиляди лева, но “явно това не стресна някои хора”. Според Рашидов, след като се произнесат експертите и разследващите, ще се искат строги санкции на тези, които са причинили пожара, ако действително се докаже, че има умисъл.
“От септември внасяме поправка в закона за драстични глоби, за да може най-накрая да се разбере, че не може с лека ръка да се унищожават паметници на културата”, допълни министърът. По думите му собствениците са длъжни да се грижат за имотите си, за които много добре знаят, че не могат да бъдат променяни, щом са паметници на културата.
Това, че един паметник е съборен или изгорен, не дава право на собственика да построи на негово място каквото си иска, припомни Рашидов. Той уточни, че законът повелява сградите да бъдат възстановени отново във вида, в който са били.
Според Рашидов през годините има издавани предписания към собствениците да поддържат имотите си, но от Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) не можели непрекъснато да стоят и да наблюдават какво се случва със сградите.
“Все още не знаем кои са собствениците на складовете. За съжаление, нямаме комуникация с Община Пловдив”, заяви Стоилка Игнатова, регионален инспектор в главна дирекция “Инспекторат за опазване на културното наследство”. По думите й не е изпълнено изискването на Закона за културното наследство, което повелява Агенцията по вписвания да уведомява НИНКН, когато при сделки има промяна на собствениците на културни паметници. В института не знаят кога за последен път е настъпила промяна в собствеността на изгорелите складове.
До момента на собствениците на овъглените сгради не са налагани никакви санкции за това,че не поддържат имотите си. По думите на Игнатова проблемът с издирването на собствениците на такъв тип имоти е много голям, често те се укриват, като казват, че са в чужбина, и административните производства се прекратяват.
От инспектората са категорични, че няма подадено никакво инвестиционно намерение за строеж на каквито и да е други сгради на мястото на изгорелите складове.
“Нямаме подадени инвестиционни намерения за никакво бъдещо строителство или функционално изменение на тези сгради, нямаме и неформални разговори на тази тема”, потвърди и кметът на Пловдив Иван Тотев. Той припомни, че на няколкото срещи, организирани от община Пловдив и фондация “Пловдив 2019” относно бъдещето на Тютюневия град, не са присъствали представители на собствениците.
“Не мога да допусна и не мога да повярвам, че може да има умисъл в този палеж. Положението беше страшно, не е възможно човешко същество да направи такова нещо”, сподели Тотев. Той бе категоричен, че преди да излязат експертизите, не може да се правят никакви коментари на тази тема.
Противно на твърденията на НИНКН, кметът обяви, че собствениците са ясни. Двата имота с трите склада, разположени в тях, са собственост на фирма “Рипа” ООД с регистрация на бул. “Руски” 77 в Пловдив. Това са т.нар. италиански собственици. Другият склад, който е част от групов ансамбъл и не е вписан като единичен паметник на културата, е собственост на “Галакси Пропърти” ООД с регистрация на бул. “Дунав” 5.