Пробите от водата, взети по поречието на река Марица, са в норма и няма основания за притестения от страна на населението, съобщи областният управител на Хасково и председател на Областния кризисен щаб за действие при бедствия д-р Стефка Здравкова. Припомняме, че 28 крави и юници на частен фермер умряха след водопой от канал на реката в землището на Димитровград вчера следобед и имаше подозренията за отравянето на реката с химикали.
Въпреки това с цел превенция всички водовземания от басейна на река Марица от Димитровград до Свиленград са преустановени. Взети са нови проби от ВиК и ще бъде изследвана т. нар. "сурова вода", уточни д-р Здравкова. След излизането на резултатите, което се очаква в рамките на днешния ден, поетапно ще бъде възстановявано водозахранването на общо 48-те населени места в областта, които черпят вода от басейна на Марица, посочи тя. В тях влизат и общинските центрове Симеоновград и Свиленград.
По думите на областния управител има готовност за незабавно разпределяне на бутилирана питейна вода в засегнатите населени места в следващите часове чрез кметовете на населени места и БЧК, предаде Дарик радио. ВиК – Хасково вече е осигурила 5 водоноски за нуждите на двата общински центъра, които ще бъдат позиционирани също днес следобяд, каза директорът на вония оператор инж. Тодор Марков. Той информира, че общо 30 вододайни кладенци са били спрени заради извънредната ситуация.
Пробите на водата обаче от мястото, където е бил извършен злополучния водопой, са предмет на досъдебното производство и на този етап не могат да бъдат оповестени, отговори на въпрос на журналисти д-р Здравкова. Тя допълни, че в региона следобед е очакван министърът на околната среда и водите Емил Димитров, който ще направи обход на течението на реката.









