Окръжната прокуратура в Разград атакува текстове в общинските наредби за данък смет на пет местни администрации в областта.
Според обвинителите разградското кметство трябва да отмени задължението на гражданите, които не живеят целогодишно в даден имот да плащат пълния размер на налога за събирането на боклука. Незаконни, според прокурорите, са и предвидените за тавък вид нарушения глоби – 5 хил. лв за домакинство и 50 хил. лв. за бизнеспотребител.
Хората на Цацаров искат да се отмени и текст на общинска наредба, издадена от местната власт в Кубрат, която предвижда граждани с просрочени данъци да нямат право да искат гратис от такса смет за имоти, които не обитават. Подобни ограничения съществуват и в актовете на общинските управи на Самуил, Исперих и Лозница. Те също следва да бъдат отменени, катогорични са обвинителите.
Делата, заведени заради прокурорския протест, са насрочени в административния съд в Разград – 20 и 27 юни и 11 юли. Всеки, който има интерес към оспорването на правните казуси, може да се присъедини към процеса, съобщават от окръжната прокуратура в града.








