Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 14 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

С конкурс за нов градски център В. Търново кани архитекти от цял свят

Kmeta .bg от Kmeta .bg
април 25, 2018
в Велико Търново
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
vt 034
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Велико Търново кани архитекти от цял свят, които да проектират новия градски център. По инициатива на кмета Даниел Панов общината обяви международен архитектурен конкурс за проектиране. Поканата е оповестена по реда на Закона за обществените поръчки.

Процедурата, критериите, условията и изискванията са публикувани в четири специализирани международни сайта, предстои обявяването им и в още няколко. Новият градски център ще бъде изграден на мястото на Старото военно училище.

Международният архитектурен конкурс включва две части, които са неразривно свързани – градоустройствено решение /концепция/ за цялата територията и проект /концепция/ за сграда на Експозиционен център. Именно с нейното строителство, заедно с прилежащата инфраструктура, Община Велико Търново ще постави началото на поетапното развитие на площта от близо 190 декара. Изграждането на експозиционния център е част от одобрената инвестиционна програма на общината по мерките за градска среда на оперативна програма „Региони в растеж“.

Жури от висококвалифицирани архитекти от България, Великобритания, Дания, Италия, Китай, Русия и Франция ще оценява проектните предложения. Срокът за подаването им е до 20 юли, а регистрацията и участието в процедурата е безплатно. Концепции могат да подават дипломирани архитекти или екипи, в чиито състави има поне един архитект.

75 000 евро е обявеният от Община Велико Търново награден фонд – 25 000 евро ще получи класираният на първо място проект, 15 000 евро са предвидени за участника, заел второ място и 10 000 евро – за третата позиция. Ще бъдат връчени и още пет премии от по 5000 евро за отличени от журито проекти. Журирането ще бъде в периода 27-29 юли.

На базата на отличените конкурси проекти устройствените планове ще бъдат актуализирани, ще бъде създаден технически проект за Експозиционния център и ще се кандидатства за финансиране на строителството му. Концепциите за новия градски център следва да бъдат съобразени с техническото задание. То предвижда повече озеленяване и по-малко строителство, създаване на пешеходна зона, място за провеждане на обществени, културни, научни, спортни и други събития, нова библиотека, музеи, спортни площи, много нови паркоместа и др.

66 хиляди квадратни метра от територията на Старото военно училище са предвидени за транспортна инфраструктура. 27 000 кв. метра са зоните с брегозащитна растителност. Между 14 и 20 хиляди кв. метра е площта на имотите със сгради, които ще бъдат запазени. 76 000 квадратни метра е общата площ на територията, предвидена за ново застрояване при съотношение 40% застроена площ и 60% озеленяване.

Сградата на Експозиционния център ще бъде разположена върху имот с над 5500 квадратни метра площ. Тя трябва да бъде предназначена за провеждането на изложби, конгреси, асамблеи, концерти и други прояви. Към нея са предвидени минимум 120 паркоместа, както и подземен паркинг с още поне 80 места. Съществува възможност за разполагане на паркоместа и на покрива на сградата, стига това да е добре обосновано, естетически и функционално защитено, е посочено още в изискванията за конкурса.

Предишна Статия

Uriah Heep с концерт без пари за Ямбол

Следваща Статия

Работилите на “Кюстендилска пролет” с двойна надница

Свързани Статии

Търново има нов площад “Журналист”
Велико Търново

Търново има нов площад “Журналист”

май 11, 2026
100
Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец
Велико Търново

Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец

май 8, 2026
115
Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили
Велико Търново

Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили

май 1, 2026
108
Учениците от Велико Търново: Job Lab дава практически умения за бъдещето
Велико Търново

Учениците от Велико Търново: Job Lab дава практически умения за бъдещето

април 27, 2026
105
Велико Търново ще има нов парк
Велико Търново

Велико Търново ще има нов парк

април 11, 2026
154
Търново ще продължи да управлява резерват „Трапезица“
Велико Търново

Търново ще продължи да управлява резерват „Трапезица“

април 2, 2026
108
Следваща Статия
Работилите на “Кюстендилска пролет” с двойна надница

Работилите на "Кюстендилска пролет" с двойна надница

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

Най-добрите и най-лошите летища в Европа

юни 13, 2026
Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

Къде в Европа е най-лесно да работим от вкъщи?

юни 13, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS