
Кръгла маса на тема “Инфраструктура на регионите – предпоставка за развитие и растеж” се проведе в Шумен. Форумът бе открит от председателя на Българската стопанска камара Сашо Дончев. На срещата присъстваха областните управители на Шумен, Търговище, Силистра и Ямбол, генералният консул на Турция в Бургас, префектът на румънския град Кълъраш, председателят на Общинския съвет в Шумен проф. Георги Колев, кметове на общините от Шуменско и тези от Алфатар, Дулово, Елхово и др.
Областният управител на Шуменска област Донка Иванова призна, че освен инфраструктурата са необходими и много други дейности, за да се променят регионите на Североизточна България. Кметът на Шумен Красимир Костов изтъкна значението на по-добрата инфраструктура за развитието на региона. По думите му ускореното завършване на автомагистрала “Хемус”, изграждането на скоростния път Силистра-Лесово и на мостовото съоръжение Силистра- Кълъраш, ще спомогне за постигането на целите на програма Европа 2020.
От новата пътна инфраструктура ще могат се възползват над 2.9 млн. души, а по автомагистрала “Хемус” ежедневно ще се движат над 18 000 автомобила, допълни кметът Костов. Изнесените по време на срещата доклади бяха за инфраструктурата в Североизточна България, предимствата от изграждането на скоростен път по направлението “Силистра-Шумен-Карнобат-Ямбол-Лесово” и изграждането на транспортна инфраструктура по Долен Дунав.
В края на форума участниците излязоха с декларация. В документа те настояват пред изпълнителната и законодателна власти да се предприемат необходими действия в съкратени срокове за пълно изграждане на АМ ”Хемус”, изграждане на скоростен път “Силистра-Шумен-Карнобат-Ямбол-ГКПП “Лесово” и трансгранична връзка Силистра-Кълъраш, чрез мостово съоръжение на река Дунав.
Участниците взеха и решение Кръглата маса да придобие характер на постоянно действаща институция за постигане на целите”, за което се създаде координационна група, в която влизат кметовете на общините и областните управители на Силистра, Търговище, Шумен и Ямбол. Форумът им възложи приетия документ и протокола от кръглата маса да бъде връчен на министъра на регионалното развитие и благоустройство. Участниците решиха още домакин на следващия форум да бъде община Силистра и той да се проведе през януари идната година.








