
Община Казанлък отбелязва Чудомировите празници, посветени на творчеството на писателя хуморист Димитър Христов Чорбаджийски – Чудомир. На 25 март в народно читалище “Искра” от 13.00 часа започва 19-ти Национален конкурс за весела детска рисунка “Малките нашенци”. Желаещите малчугани ще могат да се състезават и в категорията “Присмехулници”, където ще пишат хумористични творби.
На същата дата от 17.30 часа се открива изложбата “Пейзажистът Чудомир” в Литературно-художествен музей, а от 19.00 часа празниците продължават в читалище “Искра” с връчване на хумористичната награда на вестник “Стършел” за къс разказ, както и със спектакъла “Госпожа Министершата”, представен от Драматичния театър в Стара Загора.
В събота читалището отново приютява почитателите на творчеството на Чудомир за конкурса “Чудонемирчета” в 10.00 часа. Децата ще рецитират сатирични произведения, има награди за най-добрите. Концерт на квартет “Класик” ще огласи залата. От 12.00 часа се очаква изложба на децата от школата по приложни и изящни изкуства “Арт линия” с ръководител Ваня Запрянова. Денят ще завърши с изпълнение на студентски ансамбъл “Зорница”-София с ръководител Емил Генов.
Произведения на Бетховен, Лист и Мусоргски ще прозвучат в изпълнение на Надежда Цанова на 27 март в 10.30 в читалището. Сборният спектакъл “Чудомир е в нас” предшества представянето на книгата “Сред зловещата песен на куршумите” на Лилия Димитрова. От 19.00 часа пък започва 15-ти Театрален фестивал “”Комедийният хит на сезона”, където ще се играе спектакълът “Всяка сряда от 5 до 7” от трупата на Драматичен театър-Ямбол.
На 28 март ученици от Казанлък пък ще рисуват реплики на творби от Чудомир. От 19.00 часа в “Искра” музикална група “Трио Тенорите” ще пее рок, руски романси и световна естрада. На следващия ден от 17.30 часа в Художествената галерия в града ще бъдат показани ранните карикатури на Чудомир. От 19.00 часа в читалище “Искра” пък ще се играе спектакълът по Чудомир “Чешити”, а ролите влизат актьори от Драматичния театър в Габрово.
На 30 март филмът за Чудомир, Гео Милев и Пейо Яворов “Пътеки между слънцето и тъмнината” ще бъде прожектиран в Литературно-художествения музей от 17.30 часа. Камерен концерт на струнен арт квартет ще радва посетителите на читалището от 19.00 часа. В последния ден на месеца от 17.30 часа в музея ще бъдат представени книгите, получили финансиране от община Казанлък: сборникът “Чудомир и нашето съвремие”, “Математическа поема” от Румен Денев и “Трифонизми” на Трифон Ефремов. От 19.00 часа пък ще се играе операта “Прилепът” от Йохан Щраус.
В Деня на хумора и сатирата в музея в Казанлък ще се проведе Национална кръгла маса за значението на Чудомир в българската култура в междувоенния период с ръководител Яни Милчаков. От 19.00 часа пък в читалище “Искра” ще бъде връчена наградата “Чудомир” 2016 за комедиен хит на сезона. Това стана спектакълът “Разбъркай го-да се оправи” на Нешка Робева и Влаги Въргала.
Още новини от Казанлък и региона вижте ТУК
Гласувайте в конкурса „Кмет на месеца“ ТУК









