В неадекватни антикризисни мерки обвиниха кмета на Роман Валери Ролански местните общински съветници от ВМРО-БНД Красимир Петков и Стефан Петков.
"Ние сме изключително обезпокоени от бездействието, нехайството и вземането на неадекватни и закъснели решения от страна на ръководството на общинския кризисен щаб /ОКЩ/, създаден от кмета на община Роман", пишат двамата сенатори в обръщение до медиите и коментират, че понеже имат дълъг опит в управлението, предлагат работещи мерки за защита на населението.
"Ние смятаме, че представителите на общинската администрация в момента в ОКЩ са малко, а 90% от тези, които са там, включително ръководството, нямат необходимата образователна, професионална и оперативна подготовка да вземат решения при криза, от което произтичат и закъснелите, неадекватни, неправилни и закъсняващи мерки против пандемията и затова предлагаме следните промени и допълнения към състава на ОКЩ", коментират съветнциите.
Те настояват в кризисния щаб да бъдат само хора, живеещи на територията на общината, а шефът на общинския съвет да е зам.-председател на структурата предвид квалификацията и опита му. Като допълнителни членове съветниците предлагат финансиста на общината, командира на доброволното формирование, кметовете и кметските наместници в общината, лидерите/или техни представители/ на политическите партии в общината, както и бивши служители и ръководители от администрацията с познания и опит в извънредни ситуации.
Сред конкретните мерки, които предлагат двамата съветници, е да се оповести денонощно работещ телефон за приемане на сигнали относно потребността на населението, в извънредното положение и други такива, свързани с COVID – 19. Освен това всички решения на ОКЩ да са под формата на заповед на кмета на общината, мерките в тях да са ясно и разбираемо написани и да се разпространяват не само по ел. медии, а и като листовки на максимален брой места на територията на общината (информационни табла, търговските обекти, ж.п. гара, автобусни спирки, автогара и други). Красимир Петков и Стефан Петков настояват също да се забрани ползването на всички кафеавтомати на територията, а банкоматите да се оперират с еднократни ръкавици, поставени до тях. Да се закупят и раздадат на всички служители в Общинска администрация и потребителите на социални услуги лични предпазни средства /маски и ръкавици/, като на звено социален патронаж да се раздадат и предпазни облекла и очила. необходимите артикули безплатно да се доставят и на всеки жител над 60-годишна възраст, а за всяко домакинство от общината да се доставят дезинфектанти, настояват още съветниците.
Те предлагат още за времето до отминаване на пандемията в страната, социалният патронаж да работи и в събота и неделя, като в помощ на персонала вместо да са в принудителен отпуск да бъдат: всички свободни в момента медицински специалисти от детските заведения и училищата, както и готвачите и помощник-възпитателите. Освен това съдовете за храна да бъдат поставени в най-обикновени найлонови пликове, по-скоро да бъдат похлупени от найлоновите пликове и така да се доставят на потребителите. Храната и други стоки да се доставят по безконтактния метод, настояват още сенаторите.
Да се подсигури обществен транспорт на жителите на общината до и от общинския център с автобусите на Роман Автотранспорт сутрин и вечер задължително през работните дни от седмицата, за да могат жителите на съставните села на общината да ходят и да се връщат от работните си места и да ползват услугите на личните лекари, стоматолозите, аптеките, банките, БДЖ и други, искат още от групата на ВМРО в местния парламент.
снимка: авторът, архив