Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

TRUCK EXPO 2023: Автоматизирани системи за безопасност предпазват от човешка грешка на пътя

В България приблизително 1000 души годишно губят живота си при пътни произшествия

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 5, 2023
в Пловдив
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
04.FUSO CANTER
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

За по-малко от година формално един нов регламент на Европейския съюз преобрази стандартите за оборудването и системите за безопасност в автомобилите. Новите изисквания за пътна безопасност – GSR (Регламент за обща безопасност) – и голямата цел на “Визия нула” е да сведе до нула смъртните случаи и тежките наранявания по пътищата на Европа до 2050 г. Така от юли 2024 г. всеки камион и автобус, регистриран в Европа, трябва да включва осем автоматизирани функции за безопасност в помощ на водача. С други думи – дигитализацията и технологиите в автомобилите трябва да изключат „човешката грешка“ при пътно-транспортни произшествия.

Статистиката показва, че през 2021 г. на територията на ЕС са се случили почти 20 000 катастрофи със загинали хора. В България приблизително 1000 души годишно губят живота си при пътни произшествия. До 90% от всички произшествия са свързани с човешка грешка. Истината е, че делът на тежкотоварните превозни средства, участвали в такива ПТП в Европа, е около 14%, но индустрията го смята за достатъчно значим, за да насочи инвестициите и развойната си дейност от години към приоритетно внедряване на нови технологии и оборудване за безопасност.

Кои са най-често срещаните произшествия на пътя и как отговориха производителите на товарни автомобили

Най-често срещани са сблъсък отзад между лек и товарен автомобил; сблъсък между камион, който завива надясно, и велосипедист, който се движи успоредно, но възнамерява да продължи направо; сблъсък с пешеходец, който пресича пътя пред превозното средство. Ако погледнем прагматично към въпроса, всяко извеждане на превозно средство от експлоатация за ремонт (който може да отнеме няколко дни или седмици), означава скъп престой, загуби от търговска дейност, в т.ч. и застрахователни разходи, в допълнение към рисковете за живота и здравето на водача и потенциални други участници в инцидента. Водещите автомобилни производители отдавна са насочили вниманието си към превенция на тези рискове. Част от изискваните днес технологии за подпомагане на безопасността вече са добре установени в товарните превозни средства и ще видим още тази година на TRUCK EXPO 2023 от 8-ми до 10-ти юни в Пловдив. Нека не забравяме, че същата рамка за безопасността ще бъде прилагана и по отношение на автономните превозни средства (изцяло без водач) на територията на ЕС и в крайна сметка ще спомогне за регулирането на тези системи и въвеждането на стандартен набор от мерки и оборудване за безопасност.

01.DAF XG

Автоматизирани функции за безопасност в новите модели на TRUCK EXPO 2023 – по един пример от DAF, MAN, SETRA и MERCEDES

Всички нови камиони на DAF вече са съвместими с изискваните технологии за подпомагане на безопасността, уверяват от холандския производител. Да вземем за пример седловия влекач XG+ 530 FT – флагманът на за международен транспорт: той е оборудван с пълен пакет LED светлини, комплект камери за задно виждане DAF Digital Vision System и камера DAF Corner View, заместваща предното и странично огледало. Освен 360-градусово виждане от мястото на водача, предното и страничните стъкла са със соларно фолио, което осигурява още по-добър комфорт и по-голямо зрително поле. На практика няма зона от камиона, която шофьорът не може да види и да съпостави в реално време с предмети и обекти от околната среда. Ако разглеждате този или някой от другите експонати на марката на TRUCK EXPO 2023, разпитайте за другите помощни системи за безопасност, като фабрична телематична система за наблюдение, управление и анализ на флотата – DAF Connect, Predictive Cruise Control, системите за следене на другите участници в движението и аварийно спиране, за следене на пътните ленти, контрол на стабилността, на налягането в гумите и за състоянието на акумулаторите.

MAN също ще представи тази година – за първи път на българския пазар – система с камери, вместо конвенционални система с огледала за следене на пространството около автомобила. На TRUCK EXPO посетителите ще могат да се запознаят отблизо с OptiView с 5 бр. камери за обратно виждане, системите за управление в зависимост от терена – Efficient Cruise 3 и за внезапно спиране – ACC stop & go, както и асистентите за предупреждение при напускане и връщане в лентата за движение, разпознаване умората на водача и т.н. В Пловдив ще бъде представено и последно поколение силово предаване на MAN Truck, което дава още по-добра горивна икономичност.

02.MAN 34F FS GX880 SES Gold MJ24

При автобусите подобрените системи за безопасност ще демонстира един от най-елегантните представители на автомобилите за превоз на пътници – SETRA 515 HD. Новото поколение на туристическите автобуси впечатлява с внедрените асистенти за подпомагане на шофирането, базирани на нова електрическа и електронна структура и се въвеждат за първи път в европейски автобус. Setra ComfortClass и TopClass са оборудвани с Active Drive Assist 2 – комбинация от няколко системи, които активно подпомагат водача в спазването на дистанция и оставането в текущата лента на шофиране. Асистентът за помощ при аварийно спиране – Active Brake Assist 5 – реагира както при движещи се, така и при неподвижни пешеходци.

03.SETRA

В сегмента на лекотоварните камиони пък вниманието ни предизвиква друг представител на Daimler. Новият FUSO Canter идва с редица подобрения на безопасността, една от които – Sideguard Assist® – открива движещи се уязвими участници в движението от страната на пътника на камиона, чрез радарни сензори. Тази функция за безопасност излъчва сигнали всеки път, когато открие риск от сблъсък, когато водачът се насочва към страната на пътника или е включил мигача от страната на пътника. В помощ на водача са още усъвършенствана система за аварийно спиране (AEBS), електронната програма за стабилност (ESP®), системата за предупреждение за напускане на лентата (LDWS), както и опционалните LED фарове с 30% по-добра видимост, нова функция Autolight, както и подсилена задна греда, минимизираща удара в случай на инцидент.

Освен превантивния ефект на системите за безопасност в новите автомобили, предотвратяващи човешка грешка на пътя, всички тези автоматизирани функции намаляват напрежението върху шофьора по време на път и подобряват безопасността за него, за пътниците в превозните средства и за другите участници в движението.

Не пропускайте тази вълнуваща среща с технологиите – от 8-ми до 10-ти юни, на територията на Международен панаир Пловдив. Вземете своя безплатен пропуск за TRUCK EXPO 2023, като се регистрирате на www.truckexpo.eu.

Тагове: aвтоматизирани системиTRUCK EXPO 2023безопасностгрешкаПловдивпът
Предишна Статия

Стажантската програма на Vivacom – 50 позиции в ключови дирекции

Следваща Статия

Обявиха края на ковид пандемията

Свързани Статии

Пловдив ще има зона с ниски емисии в центъра на града
Пловдив

Пловдив ще има зона с ниски емисии в центъра на града

май 29, 2026
118
Пловдив обмисля да прави общинска автогара
Пловдив

Пловдив обмисля да прави общинска автогара

май 15, 2026
113
Изграждат 10 обществени паркинга в София
Пловдив

Е-автомобили ще подпомагат районните администрации в Пловдив

май 11, 2026
101
Пловдив с нова дигитална карта на контейнерите
Пловдив

Пловдив с нова дигитална карта на контейнерите

април 24, 2026
106
Настройват електронните табла по спирките в Пловдив
Пловдив

Настройват електронните табла по спирките в Пловдив

април 4, 2026
112
Пловдив дава 850 хил. евро за нова пътна маркировка
Пловдив

Пловдив дава 850 хил. евро за нова пътна маркировка

април 3, 2026
102
Следваща Статия
6630 са новите случаи на коронавирус у нас

Обявиха края на ковид пандемията

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

Вечерни новини: От кой застраховател в България сте най-доволни?; След години на спад фалитите тръгват нагоре

юни 12, 2026
Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

Facebook и Messenger се сринахa – включително в България

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS