Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 15 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Търново празнува с арка от цветя, виенско колело и безплатен паркинг

Kmeta.bg от Kmeta.bg
март 22, 2017
в Велико Търново
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
Arka
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Arka
Гербът на Велико Търново, извезан с три вида живи цветя върху арката пред Централна поща – това е само част от украсата по случай днешния празник на града. За тържествения ден бяха подменени знамената върху фасадите и балконите в центъра, улиците бяха измити. Атракциони, увеселителни и забавни игри са разположени в района на „Качица“. Сред тях виенско колело, люлка-балерина, детски въртележки, батути, батути с топки, надуваем батут-тигър, забавни игри – въженца, спортно стрелбище, автоскутер, гондола, забавни игри с плюшени играчки тип-топ, атракционно съоръжение пейка-екстрийм, люлка-паратропер, бънджи и др.

Общината вече е осигурила и финансиране от Европа

140 светещи фенери ще озарят нощното небе тази вечер. Бройката на фенерите е подбрана по повод навършващите се на 7 юли 140 години от Освобождението на Търново.Кулминацията на тържествата е в 20:00 ч., когато е прожекцията на  шоуто „Царевград Търнов – Звук и светлина“

Също за празника днес отваря новият безплатен паркинг в центъра. 90 ще са местата за паркиране и престой, а край тях е създадена зелена зона, в която са засадени цветя и декоративни храсти. Инициативата е на кмета Даниел Панов, а средствата са осигурени от общинския бюджет. Паркингът е в района на Старото военно училище, между сградите на Пети корпус на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, Областна администрация и НАП. Доскоро в тази зона автомобилите спираха върху зелените площи, а недобросъвестните шофьори хем унищожаваха тревната зона, хем негодуваха от калта след валежи. С реализацията на проекта ще бъде сложен край на произвола, а зелените площи ще бъдат възстановени.

Новият обект ще е с временен статут и ще съществува до реализацията на първия етап от проекта за създаването на нов градски център върху територията на Старото военно училище.

G (2)

Празникът на Велико Търново се свързва с победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин в битката при Клокотница на 22 март (9 март ст. стил)  1230 г., както и с деня на Св. Четиридесет мъченици. Първите сведения за честването на 22 март като празник на Велико Търново се срещат още през 1879 г. Тогава се провежда празник на търновското гражданство в храма “Св. Четиридесет мъченици”, състоял се на 9 март (ст.стил). След 9 септември 1944 г. празникът не се чества. За възстановяването му заслуга имат будните жители на квартал “Асенов”, които през 1970 г. го празнуват в църквата “Св. Четиридесет мъченици” под наслов “Мой любим квартал”. През 1984 г. тяхната идея е подкрепена от великотърновската общественост, която и до днес на 22 март отбелязва с няколкодневна програма празника на славния си град.

Magnolia-1

Старата столица е на около 7000 години, сочат исторически данни – най-ранните следи от човешки живот са от петото хилядолетие преди новата ера. Следи от тракийската култура са открити на хъл­ма Трапезица, датирани от първата половина на третото хилядолетие. През VII в. тук съществува голямо славянобългарско селище, което в XII в. вече е укре­пен град, значителен стопански, културен и воененцентър.

Средновековният град бил разположен на хълмовете Царевец, Трапезица, Момина крепост, Света гора и днешния кв, “Асенов” по поречието на р. Янтра. На Царевец и Трапезица били изградени двете главни средновековни крепости. Между тях по крайбрежието на Янтра възникнал т.нар. Нов град. Под югоизточната кула на Царевец се намирал кварталът на чуждестранните търговци, “Франк хисар”, а непосредствено до реката, били жилищата на най-бедната част от средновековното население на столицата.

През всичките 485 години на османско владичество Търново е крепост на българщината – тук се подготвят съзаклятия, въстания. В средата на XIX в. градът е значителен адми­нистративен и икономически център с развити заная­ти – казанджийство, абаджийство, златарство, тъка­чество, мутафчийство и др. През шейсетите години на века се основават и първите фабрики за коприна, за спирт, за оцет, за хартия, за вакса, за сапун и други. Търновски търговци държат кантори в Манчестър, Лайпциг, Виена, Букурещ, Брашов, Браила, Одеса, Москва и въртят търговия из Османската империя и в Европа.

През годините на социализма Велико Търново продължава да бъде основен икономически, административен и културен център. През 1963 г. на историческия хълм Света гора разтва­ря врати Великотърновският университет “Св. Св. Кирил и Методий” (днес втори по големина в България). През 1966г. е прието Постановлението на Министерския съвет “3а развитието на Велико Търново като ис­торически, културен и туристически град”, което определя облика му и до днес.

Предишна Статия

Търново празнува с арка от цветя, виенско колело и безплатен паркинг

Следваща Статия

Почти лято – температури до 25°

Свързани Статии

Велико Търново постави контейнери за дрехи на 11 места в старата столица
Велико Търново

Велико Търново постави контейнери за дрехи на 11 места в старата столица

юни 14, 2026
104
Търново има нов площад “Журналист”
Велико Търново

Търново има нов площад “Журналист”

май 11, 2026
100
Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец
Велико Търново

Отварят за движение площад “Цар Асен I” пред Царевец

май 8, 2026
115
Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили
Велико Търново

Велико Търново с акция срещу изоставените автомобили

май 1, 2026
108
Учениците от Велико Търново: Job Lab дава практически умения за бъдещето
Велико Търново

Учениците от Велико Търново: Job Lab дава практически умения за бъдещето

април 27, 2026
105
Велико Търново ще има нов парк
Велико Търново

Велико Търново ще има нов парк

април 11, 2026
154
Следваща Статия
Почти лято – температури до 25°

Почти лято - температури до 25°

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Новините от седмицата: ТЕЦ „Марица изток 2“ и мините излизат от БЕХ; Веригите обещаха 15% поевтиняване

Новините от седмицата: ТЕЦ „Марица изток 2“ и мините излизат от БЕХ; Веригите обещаха 15% поевтиняване

юни 14, 2026
Кои световни забележителности не си заслужават парите?

Кои световни забележителности не си заслужават парите?

юни 14, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS