
Близо 59 милиона лева е прогнозната макрорамка на бюджета на Велико Търново за следващата година. Това стана ясно по време на общественото обсъждане, а цифрите и разчетите по пера и функции бяха представени от заместник-кмета Снежана Данева-Иванова и главния финансист на кметството Мариян Маринов. Интересът от страна на великотърновци бе нищожен – само двама граждани присъстваха на презентацията, а останалата част от аудиторията бяха общински съветници и служители от администрацията.
„В новия бюджет има добри новини и за гражданите, и за бизнеса. Подобрената събираемост на местните данъци и такси позволяват да запазим нивата им. Уверени сме, че раздвижването на пазара и на инвестиционната активност ще продължат”, коментира Снежана Данева-Иванова. Тя окачестви бюджета като реален и дори консервативен по отношение на прогнозираните местни приходи, с резерви по отделните пера.
31 милиона лева е общата субсидия за делегирани от държавата дейности, като ръстът е с 6,75% /1,9 милиона лева/. Увеличават се средствата за образование – 8,59% , култура – 8,33%, здравеопазване – 1,48%, социално осигуряване и подпомагане – 0,89%, отбрана и сигурност – 6,84%, общи държавни служби – 8,27%. От трансфери за местни дейности се очакват още над 2 милиона лева, а целевата финансова помощ за капиталови разходи е 1,5 милиона лева /ръст с 10,5%/.
Разчетите сочат, че местните и дофинансирани от държавата дейности са в размер на 27,2 милиона лева. Прогнозирано е увеличаване на събираемостта на имуществените данъци. Заложено е понижаване и на неразплатените разходи.
За следващата година предстои изпълнението на дванадесет проекта по новите европейски програми на обща стойност от около 28 милиона лева. Още през януари се очаква подписването на четири договора за 23,8 милиона лева с Управляващия орган по оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020. За обезпечаването на дейностите по проектите ще бъде изтеглен краткосрочен револвиращ заем в размер на не повече от 3 милиона лева.