Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 26 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Вируси, причиняващи настинка, ни пазят от ковид

Kmeta.bg от Kmeta.bg
март 25, 2021
в Светът
Време за четене: ~ 1 мин.
7 1
0
fb1 434
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Ново проучване от Университета в Глазгоу показа, че вирусите, причиняващи настинки, успешно пазят от новия коронавирус и го изхвърлят от дихателната система на човека, предава trafficnews.bg.

Вирусните причинители на настинка се наричат ​​риновируси и в човешкото тяло, според проучване на шотландски учени, те преодоляват и блокират репликацията на вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19.

Счита се, че риновирусите са отговорни за 40 процента от обикновената настинка, което е кратко и безвредно заболяване.

Вирусите се състезават за оцеляване със своите домакини, но някои може да съществуват едновременно с други. Например, аденовирусите могат да споделят къща (б.р. човешка клетка) с други вируси.

Но грипните вируси или обикновената настинка са самотни воини. Те атакуват човешката клетка сами и искат да останат сами в нея.

Знаейки това, учените от Университета в Глазгоу са направили копие на дихателната система на човека, която коронавирусът използва, за да влезе в тялото. След това те вкарали двата вируса в репликираната дихателна система и им позволили да атакуват свободно клетките.

Когато двата вируса били освободени едновременно, "риновирусът активира естествен имунен отговор, който блокира репликацията на коронавирус в човешкия дихателен епител", каза ръководителят на изследването Пабло Мурсия. Това означава, че дихателната система е била заразена само с обикновена настинка.

Когато риновирусът бил пуснат 24 часа предварително, коронавирусът нямал шанс. Дори в обратната ситуация, когато коронавирусът е получил предпочитание при колонизацията, риновирусът пристига по-късно и все още „изхвърля“ SARS-CoV-2 от клетките.

Изводът е прост, SARS-CoV-2 няма шанс за директен сблъсък с риновирус.

"Това означава, че имунният отговор на обикновената, лека настинка може да осигури някаква степен на временна защита срещу коронавируса", каза професор Мурсия.

За съжаление имунният отговор на обикновената настинка отшумява няколко дни след края на болестта и SARS-CoV-2 след това може да атакува тялото.

Въпреки че тези знания могат да се използват за разработване на стратегии срещу COVID-19, шотландски учени отбелязват, че дотогава „ваксинацията е най-добрата защита срещу COVID-19“.

Предишна Статия

Плевен с нова социална услуга

Следваща Статия

Изграждат болничен корпус от фургони

Свързани Статии

Финалът Аржентина – Испания стана най-скъпото спортно събитие в историята на САЩ
Светът

Финалът Аржентина – Испания стана най-скъпото спортно събитие в историята на САЩ

юли 20, 2026
111
Десетки държави ограничиха достъпа до социални мрежи за деца
Светът

Десетки държави ограничиха достъпа до социални мрежи за деца

юли 13, 2026
115
Почина легендата Бони Тайлър
Светът

Почина легендата Бони Тайлър

юли 9, 2026
110
Изкуствен интелект взе интервю от германски министър
Светът

Кметове предлагат глобален пакт за центровете за данни

юни 23, 2026
103
Петрол и инфлация – май не е толкова просто
Светът

Америка и Иран обявиха примирие, цените на петрола паднаха

юни 15, 2026
114
Почина големият актьор Чък Норис
Светът

Почина големият актьор Чък Норис

март 20, 2026
122
Следваща Статия
Изграждат болничен корпус от фургони

Изграждат болничен корпус от фургони

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Почитаме Света Параскева, на гроба й стават чудеса

Почитаме Света Параскева, на гроба й стават чудеса

юли 26, 2026
Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

Близо 300 000 декара гори изгоряха през 2025 г.: защо България остава уязвима

юли 25, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO