Всички важни промени в образованието стават в петък след 17 часа. Това коментира председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета у нас и директор на 119-то училище “Акад. Михаил Арнаудов” в София Диян Стаматов. Думите му са по повод качените за обсъждане миналата седмица от МОН промените в две наредби. В едната се предлага увеличение на часовете по български, математика и география в 5,6,7 клас с по половин час седмично.
“Хубаво е да се учи повече по важните предмети! Много важно! Но по-важно е какво се учи. Или имаме същото съдържание, по което ще учат учениците, но пък ще го учат повече време. Учим повече, от същото! Повтаряме си го! Нищо, че то не е ясно! Успоредно с това върви една силна подсказка, че е добре пети и шести клас да учат две седмици повече. Тоест до 30 юни. Елегантно увеличение на учебната година! За да има компенсиране на пропуските от намалението на учебните часове от 45 минути на 40 минути. Нищо, че в 70% от училищата на страната часовете от десетилетия са по 40 минути и реално така наречената компенсация си е просто увеличение на учебната година”, коментира Стаматов.
Той не вярва в положителния ефект на предлаганите от МОН промени, дори изразява съмнения дали изобщо ще бъдат ефективни. Според него добрите образователни реформи идват с много дискусии. “Има доста още да се учим всички”, убеден е председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
А по негово време как беше? АБСОЛЮТНО същото! Ама давай сега да си пишем актив, загриженост към учители и деца!