Два месеца преди европейските избори основните предизвикателства пред бъдещето на политиката на сближаване – включително справедлив преход към екологично устойчиво общество, трансгранично сътрудничество и плана за възстановяване след пандемията – бяха обсъдени от членовете на Комисията по политика на териториално сближаване и бюджет на ЕС на Европейския комитет на регионите (COTER). В заседанието взеха участие кметовете на общините Габрово и Правец – Таня Христова и Румен Гунински.
Политиката на сближаване е европейска история на успеха, която сега трябва да бъде обновена, по-опростена, по-гъвкава и по-стабилна. Тя трябва да остане основният инвестиционен инструмент на ЕС за борба с териториалните, икономическите и социалните неравенства. Дебатът за бъдещето на тази основна политика препотвърди добавената й стойност, фундаменталното значение на принципа на партньорство и ролята на местните и регионалните власти като ключови заинтересовани страни и бенефициенти. Това са основните послания, които местните и регионалните лидери отправиха към Европейската комисия по време на дебат с генералния директор по регионалната и градската политика Темис Кристофиду.
Г-жа Кристофиду представи наскоро публикувания 9-ти доклад за сближаването пред членовете на COTER.
“Европа, каквато я познаваме, не е вечна и не можем да приемаме всичко за даденост. Досега политиката на сближаване действаше като лепило, което държеше Европа цяла. Тъй като стоим на кръстопътя на историята, необходимостта от силна политика на сближаване никога не е била толкова неотложна”, подчерта председателят на COTER и кмет на Клуж-Напока, Емил Бок.
Той и председателят на Европейския комитет на регионите Васко Алвеш Кордейро ще представят на пленарната сесия през ноември становище за развитието на регионалната политика в светлината на новия доклад на Европейската комисия. Те ще изразят гласа на регионите и градовете на 9-ия форум по сближаването, организиран от Европейската комисия на 11 април, който ще събере в Брюксел около 1000 представители на институциите на всички нива, заинтересовани страни, социални партньори и академични среди, за да обсъдят бъдещите предизвикателства пред политиката на сближаване. На 160-ата пленарна сесия на 17 и 18 април членовете на КР ще приемат резолюция, която ще даде първа реакция на констатациите от 9-ия доклад за сближаването преди европейските избори.
Членовете на COTER проведоха първи дебат за бъдещето на Европейско териториално сътрудничество (ETC) след 2027 г. Те подчертаха жизненоважната му роля за стимулиране на икономическото и социалното развитие, необходимостта от увеличаване на финансирането и съсредоточаването върху териториалното сътрудничество по външните граници, за да се улеснят бъдещите процеси на интеграция.
Комисията обсъди и проекта на становище относно Европейско пространство на данни за мобилността (EMDS), изготвен от заместник-кмет на Прага. В него се подчертава, че регионите и градовете са изправени пред неизбежен преходи към автономна мобилност, интегрирани видове транспорт и цифрови иновации като интелигентни градове. За да се подкрепи този напредък, значителните инвестиции в технологии като 5G свързаност са от решаващо значение, въпреки че те представляват предизвикателства за селските и слабо населените райони. Предвижда се становището да бъде прието на пленарната сесия на КР през октомври.
Членовете на COTER проведоха първо разискване, свързано с проект на становище относно справедлив преход за всички региони на ЕС. Те подчертаха, че регионите и градовете се нуждаят от целенасочени и базирани на място планове и подкрепа, за да се ориентират в предизвикателствата, породени от преминаването към неутралност по отношение на климата. Членовете на комисията подчертаха значението на сътрудничеството на всички нива на управление и с други важни заинтересовани страни за осигуряване на справедлив преход за всички. Становището да бъде прието на пленарната сесия на КР през октомври.