Отмина времето на нежната сила, силни ще бъдат онези общества, които могат да издържат на болка. Под това заглавие авторитетният германски седмичник “Ди Цайт” публикува статия от българския политолог Иван Кръстев, цитирана от “Дойче веле”.
Кръстев припомня за мирния ред, който се установи след края на Студената война.
“Той започна с Обединението на Германия и може да завърши с разпада на Украйна. Този нов ред отхвърляше употребата на сила като инструмент за решаване на конфликти и насърчаваше взаимната обвързаност между европейските държави. В олицетворение на тази Европа се превърна върховенството на човешките права“, казва той.
В този европейски ред мнозинството хора искаха мир, а войната беше немислима, припомня Иван Кръстев
“Тази Европа обаче в момента потъва. Руският президент разрушава не само украински градове и военната и енергийна инфраструктура на страната, той изнасилва самите морални основи, върху които е стъпил европейският мирен ред”, обяснява Кръстев.
В епохата на издръжливостта се брои не толкова болката, която можеш да причиниш другиму, а болката, която сам можеш да изтърпиш, смята политологът.
Българският политолог и публицист споделя, че в деня, когато Путин нахлу в Украйна, той е бил на гарата във Виена.
“Опитах се да си представя вълната от бежанци, която ще тръгне насам от кризисния регион. Войната е точно обратното на пандемията. Пандемията ни принуждава да останем на едно място. Войната ни принуждава да бягаме. Във времената на пандемия всички ние се тревожехме най-вече за медицинския риск, на който са подложени нашите престарели родители. Във времената на война всичките ни тревоги са свързани с бъдещето на децата ни. А иронията се състои в това, че възрастните хора, които ние се опитвахме да спасим през пандемията (понякога, уви, безуспешно), всъщност са децата от последната голяма война.”, заявява Кръстев