Темата “Иновации за устойчива енергия” постави двудневна дискусионна среща “Кметовете говорят” в Габрово. Събитието събра заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева, изпълнителния директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев, представители на 16 български общини, образователни институции и организации, ангажирани с енергийната ефективност.
“Ключова роля на общините е да имплементираме нови технологии, да генерираме ефективни политики и да търсим подкрепа от държавата. Днес ви поставяме едно предизвикателство – да бъдем нестандартни и да мислим иновативно и технологично. А да бъдем иновативни означава да бъдем амбициозни”, заяви кметът на Габрово Таня Христова при откриването. И добави, че иновацията не се открива и не се разписва в нормативен документ, а способът да се работи по нов начин е фактор, който ще дефинира дневния ред на общинските администрации. “Случването на зеления преход ще се стане само с прилагане на комплексни решения и обедини усилия – на научните общности, неправителствения сектор, местна и централна власт”, убедена е Христова.
“Неслучайно в контекста на зеления преход се казва, че мултидисциплинарният подход, събирането на различна експертиза, търсенето на комплекси решения и начини за изпълнени, ще позволят успешно да преминем през този преход, натрупвайки позитиви за хората”, каза още кметът на Габрово.
Политиките за устойчива енергия и климат – все още само на хартия
Общините имат водеща роля за реализирането на политиките за устойчива енергия и климат на местно равнище за осъществяването на прехода на Европа към неутралност по отношение на климата. В своята оценка на окончателните национални планове в областта на енергетиката и климата (ИНПЕК) обаче ЕК отчита, че това все още се случва само на теория, но не и на практика.
“Вярвам, че правим инвестиция в знания, а след като приключи събитието, се надявам да се върнем с идеи и защо не – резултати”, заяви Драгомир Цанев и добави, че зелените решения и трансформация се случва в населените места, а промяната се усеща локално в различните сектори.
“Трябва да работим в една обща рамка, да даваме пълна подкрепа, когато е необходимо. Много се надявам поетапно да говорим за аспектите на децентрализацията. За мен лично каузата е многостепенно управление и адекватно разпределяне на функциите между изпълнителната и местната власт. Ще си позволя да потвърдя, че кметовете са на първа линия по отношение на кризите, в иновативната част кметовете са наистина незаменими”, каза по време на конференцията заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Дискусията включи темите за Интегрирания план в областта на енергията и климата, като инструмент за внедряване на иновации и устойчива енергия, научените уроци от енергийната криза и възможностите за оптимизация на множеството свързани процеси, както и обществените поръчки като бариера или помощ при внедряването на иновации в общинските проекти.
Маркетингови консултации преди процедурите по избор и възлагане на обществени поръчки презентира Валентина Шиперс – Опейко, община Харлем, Нидерландия. Тя представи процеса по организирането и провеждането на маркетинговото средство и заяви, че целта е обратна връзка и анализ на очакванията.