Днес своя 65-ти рожден ден отбелязва бившият външен министър Соломон Паси.
Соломон Исак Паси е български политик и математик. През 2009 г. се кандидатира за генерален секретар на НАТО. За приноса му в организирането на българските експедиции в Антарктика през 1993 – 1996 г. в негова чест през 2005 г. е именуван връх на остров Ливингстън в Антарктика.
Соломон Паси бе собственик на най-известния трабант в България. Политикът отиваше на работа до Министерски съвет с него, паркирайки го редом до лъскавите возила на своите колеги.
Трабантът на Соломон Паси, станал символ на евроатлантическата ориентация на България, вече е експонат в Националния военноисторически музей (НВИМ), дарен именно от него. Картоненото возило бе показано още през 1991 г. от CNN, как “отвлича” в София генералния секретар на НАТО Манфред Вьорнер, после мирно превози десетки световни лидери у нас. През 2002 г. колата дори получи благословията на папа Йоан Павел Втори.
Соломон Паси е роден на 22 декември 1956 г. в Пловдив. Син е на професора по философия и естетика Исак Паси. Соломон Паси е основател на Атлантическия клуб в България. От 1992 до 2001 г. е председател на този клуб. Понастоящем е негов почетен президент.
От 1985 до 1989 г. е научен сътрудник в сектора по математическа логика към Института по математика и механика на БАН и Факултета по математика и механика на Софийския университет, а от 1989 до 1994 г. – научен сътрудник в секцията по математическа логика към Института по математика и механика на БАН.
Паси е министър на външните работи в правителството на Симеон Сакскобургготски от 2001 до 2005. През 2004 Паси председателства ОССЕ в качеството си на външен министър на страна, председателстваща на ротационен принцип организацията.
През август 2005 г. Соломон Паси е избран за председател на Комисията по външна политика на 40то народно събрание на България.
На 8 юни 2007 подписва споразумение с македонския премиер Никола Груевски срещу символична заплата от 1 евро да бъде специален съветник на македонското правителство за интеграцията на страната в НАТО.
1985: кандидат на математическите науки (отговаря на сегашната степен „доктор“ в професионално направление „Математика“) след защитена дисертация в Софийския университет в областта на математическата логика (на тема, свързана с компютърната наука[5])
1979: магистър по математическа логика, Софийски университет „Св. Климент Охридски
Соломон Паси има два брака. Първата му съпруга е Бинка Пеева. Тя има син Пейо и дъщеря Ивана. От брака си с нея Паси има син Исак. През 2007 г. се развеждат.
Втори брак той сключва с Гергана Грънчарова на 14 февруари 2009 г. в село Стойките.