На днешната дата отбелязваме Международния олимпийски ден.
На 23 юни 1894 г в Сорбоната в Париж на Първия олимпийски конгрес се ражда идеята за организиране и провеждане на първите Съвременни Олимпийски игри в Атина и за създаването на Международен олимпийски комитет (МОК). Инициатор на създаването му е на френския историк Пиер дьо Кубертен.
„В олимпийските игри най-важно е участието”, казва в словото си Пиер дьо Кубертен на конгреса в Париж на 23 юни 1894-та, а думите му впоследствие стават мото на всички олимпиади. На форума, свикан от френските лекоатлетически дружества, баронът прокарва идеята, че спортът има възпитателен характер и е средство за постигане на мир. Тогава представители от над 30 страни решават да възстановят античните игри, които са на всеки 4 години. Те учредяват и Международния олимпийски комитет (МОК) с ръководен орган от 12 души. За първи президент е избран Деметриос Викелас. Две години по-късно Атина е арена на първите съвременни игри и до 1948 г. по време на олимпиадите е имало и състезания по изкуствата.
Барон Пиер дьо Кубертен става президент на МОК през 1896 г. и е начело на комитета в продължение на 29 години. Автор е на олимпийските символи, олимпийската харта и основоположник на съвременното Олимпийско движение.
Първоначално седалището на МОК е подвижно, но след избухването на Първата световна война Кубертен го мести за постоянно в Лозана и от 1915 г. градът става олимпийска столица.
До днес МОК е сменил 8 президенти, а в момента членове на организацията са 203 страни – 53 от Африка, 42 от Америка, 44 от Азия, 48 от Европа и 16 от Океания.
Международният олимпийски ден, 23 юни, се чества с Решение на Международния олимпийски комитет от януари 1948 година.