Обмислят се мерки, които осигуряват избор и гъвкавост за работещите родители. Това съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова – Великова по време на обществена дискусия в БТА. Темата беше „Бъдеще за семейството: политики в подкрепа на младите родители“.
Една от инициативите ни е увеличаване на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, когато майката реши да се върне на работа. В момента тя е 50% от обезщетението. “Нашата борба е да стане 75%”, каза Великова. Според нея така не само ще се стимулира майката да се върне на работа, но и се избягва деквалификацията на жените, които скоро са родили или имат малки деца.
В министерството желанието на екипа на министъра е обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст да се изравни с размера на минималната работна заплата, както е било преди години, въпреки че не беше записано изрично в закон. Според Великова опрощаването на студентски заеми след раждане на второ дете могат да насърчат както включването на младите родители в образователната система така и семейното планиране.
Национална програма, която да подпомогне младите семейства и да им осигури първо жилище, също е начин младите да изберат да останат в България. Над 340 000 семейства в България имат проблеми с раждането на дете и са в така наречената сфера на инвитро. “Това не е само здравословен проблем, а проблем на цялото общество”, посочи зам.-министърът. И уточни, че в министерството на труда и социалната политика се работи за поетапното увеличение на помощите за раждане на дете, както и помощта за майки – редовни студенти, която не е била актуализирана от самото й въвеждане.
“Демографската криза, в която се намира нашата страна, е една от най-сериозните както в икономическо отношение, така и в социално”, каза по време на дискусията председателят на ПД „Социалдемократи“ Елена Нонева. Според нея първа причина за демографската криза е ниската раждаемост. По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 г. живородените деца в България са 53 428. Като за последните 35 години населението на България е намаляло с над два милиона и половина.
Броят на починалите деца през миналата година е 100 736, като спрямо предходната година броят намалява с 270 или 0,3%. По данни на НСИ смъртността сред мъжете е 16,8% и е по-висока в сравнение с тази на жените, която е 14,6%, каза тя.
Към края на декември 2024 г. общият коефициент на възрастовата зависимост в България е 60,3 %. Като най-ниска е стойността на тази в София – 51,2 %, а най-неблагоприятно е съотношението във Видин, където е 74,9 %.