Предложените промени в болниците от здравното министерство са лъч светлина сред дългогодишното мълчание на институциите по казусите, свързани с надлимитната дейност, остарелите стандарти и цените на клиничните пътеки. Истина е, че цените на пътеките не отговарят на реалната стойност за лечението на пациент. Така коментира пред Kmeta.bg здравният експерт Аркади Шарков предложението на министър Стойчо Кацаров лимитите за болниците да отпаднат. Предложението ще влезе в сила най-рано от 1 януари догодина.
Тъй като официалното доплащане не е разрешено, се озоваваме в ситуацията на командно финансиране на здравеопазването. Дори нещо просто като инфлационния процент не се взима предвид, когато се договарят, аргументира се Шарков. Според него стандартите би следвало да се либерализират. Това, от една страна, ще олекоти административния товар върху лечебните заведения, които искат да открият нова дейност, от друга, защото има добре известна порочна практика на “продажба” на дипломи, обикновено на пенсионирани специалисти.
Що се касае до отпадането на лимитите – още при прилагането им беше ясно, че в съда тази практика ще бъде осъдена. Сега със закъснения се изплаща надлимитната дейност за изминали години. Единствената логика зад тази фискална спирачка бе, че бюджетът за болнична помощ преразходваше, е мнението на здравния експерт.
Според него носенсът в случая е, че болницата е задължена да лекува пациентите, но НЗОК казва, че няма да плати тази дейност. Накратко болниците са в менгеме. Така че отпадането на лимитите е стъпка в правилната посока, но трябва да бъдат въведени други механизми за контрол на разходите, които да компенсират евентуалните нови разходи.