Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 12 юни, 2025
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Кмет на годината 2024
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Работа-мечта за младите: 4 дни по 6 часа и висока заплата

Данните са от проучване на Нов български университет и платформата kazva.bg

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юни 4, 2025
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
10 0
0
business people
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Ново изследване, реализирано от студентската медия на Нов български университет NewBlog 4U и платформата kazva.bg, сочи, че младите хора у нас искат да работят по шест часа дневно и четири дни в седмицата. Оптималният модел включва по-малко работни дни и по-кратка продължителност на работния процес, което ясно насочва към приоритет на баланса между професионален живот и лично време.

Студентите са отворени към по-гъвкави и съвременни модели на работа, които им позволяват да имат време за други дейности и интереси извън работата. Това е само един от изводите в реализираното през април и май 2025 г. проучване, участие в което са взели 1069 студенти от цялата страна. Изследването с надслов „Мечтаната работа“ има за цел да научи повече за нагласите на младите хор, към пазара на труда у нас. Въпросникът обхваща теми от пет сфери: общи нагласи към работната среда в България; фактори за избор на работното място и желана дестинация; възнаграждения; екип  и работни условия.

Ниска оценка на работната среда у нас – младите мечтаят за собствен бизнес и креативни професии

Общата оценка на студентите за работната среда в България е по-скоро ниска, като близо половината от анкетираните имат негативно отношение (49%). Основните причини за това са нивата на работните възнаграждения, културата и стилът на управление, както и възможностите за кариерно развитие. За позитивно настроените възнаграждението е определящият фактор. Тези данни индикират потенциални проблеми и предизвикателства в работната среда, които влияят на нагласите на бъдещите млади специалисти.

Най-голям дял от студентите мечтаят за собствен бизнес (41% ) или за работа като фрийлансъри (34%), което показва силен интерес към самостоятелност и гъвкавост в професионалния път. “Служител в държавна/общинска структура” остава най-малко предпочитаният вариант във всички групи (6%), въпреки покачващите се възнаграждения в някои сфери.

Резултатите показват, че значителна част от студентите в извадката са привлечени от креативни и динамични сектори, както и от възможности за самостоятелна реализация в бизнеса, което е в унисон с изразения предприемачески дух и интереса към работа на свободна практика. Най-висок процент от анкетираните желаят да работят в сферата на “Култура и изкуство” (33%), следвани от “Бизнес (маркетинг, мениджмънт, предприемачество)” с 19% и “Медии и комуникации” с 10%. Други сфери като здравеопазване, образование, IT и наука са посочени от по-малък дял студенти (по 4%). Производство, инженерни дейности, услуги и търговия са сред най-малко предпочитаните.

Баланс и заплащане – водещите фактори при търсене на работа

Най-важният фактор при избора на работно място за студентите е балансът между работа и личен живот (76%), което подчертава приоритета, който младите хора отдават на личното време и благополучие в унисон с тенденциите в развитите страни, където тази парадигма е силно застъпена. “Високо заплащане” (68%) и “Възможност за кариерно израстване” (67%) също са сред ключовите приоритети, показвайки, че студентите търсят финансова стабилност, професионално развитие, както и приятелската и вдъхновяваща работна атмосфера.

По-голямата част от анкетираните (56%) предпочитат да останат и да работят в България, което е потвърждение на последните, публично оповестени данни, за по-голям дял завръщащи се в страната българи, отколкото напускащи. Интересни са резултатите на отговорилите на въпроса до каква възраст родителите трябва да съжителстват и да подпомагат финансово децата си: най-голям дял от анкетираните посочват възраст до 25 г. (36%), което е много близо до възрастта за завършване на висше образование. Голяма част обаче отчитат и необходимостта от гъвкавост в зависимост от житейските обстоятелства до постигане на финансова стабилност.

Висока заплата

Повече от половината студенти имат реалистични очаквания за първа заплата, попадаща в диапазона от 1000 до 2000 лв.. В дългосрочен план младежите демонстрират много по-високи финансови очаквания, като най-голям процент се надяват на възнаграждение над 5000 лв. (31%) и дори над 10 000 лв. (13%), което показва силни амбиции за професионално и финансово израстване, но вероятно отразяват и общият контекст, формиран през последните години, в който се говори за устойчиво, изпреварващо инфлацията, нарастване на доходите в България. Тези данни сочат, че макар мнозинството студенти да е с по-скоро реалистични представи, има и немалка част със завишени очаквания, което не е изключено да доведе до известно разочарование при навлизане на пазара на труда.

Макар че възнаграждението е важен фактор, повечето участници в проучването са по-склонни да работят нещо, което наистина харесват, дори при по-ниско заплащане (38%), отколкото нещо неприятно срещу висока заплата. Удовлетворението от работата и личните интереси имат значителна тежест при избора на професия, поне на декларативно ниво, което показва, че за младите хора не само финансовият аспект е определящ при бъдещата им професионална реализация. Факторът “харесвам работата си” е силен мотиватор и ясна ценностна позиция.

Подкрепящ екип и споделена отговорност

За мнозинството от студентите екипът е фактор от съществена значимост при избора на работно място. Изразяват силно предпочитание към екипи, съставени както от млади хора, така и от такива с дългогодишен опит, оценявайки ползите от разнообразието и обмена на знания. На първо място поставят духа на взаимна подкрепа, споделеното чувство за отговорност и откровените взаимоотношения като ключови елементи за добрия екип. Въпреки че ценят ясното разделение на функциите и способността на екипа да се справя с предизвикателства, за студентите позитивната и подкрепяща атмосфера е по-съществена. Това е силен сигнал за бъдещите работодатели, че инвестицията в изграждане на позитивна и подкрепяща екипна култура е от съществено значение за привличане и задържане на млади таланти, както се доказва от опита при компании с не толкова конкурентни нива на възнаграждения, но със стимулираща работна атмосфера.

4-дневна работна седмица и 6-часов работен ден

По-голямата част от студентите предпочитат комбинирана форма на работа, съчетаваща присъствени дни и дистанционна работа. Този хибриден подход се възприема като осигуряващ баланс между личен живот и работа. Значителен дял от студентите предпочитат 4-дневна работна седмица (60%). Това показва нарастващ стремеж към по-малко работни дни и повече време за лични занимания. Оптималната продължителност на работния ден за мнозинството студенти е 6 часа (65%). Това подчертава желанието към по-интензивна, но по-кратка дневна ангажираност.  Младежите предпочитат плаващото работно време с гъвкав начален час, което говори за стремеж към самостоятелно организиране на работния ден. Въпреки че са склонни и на ненормиран труд, студентите предпочитат компенсация в свободно време пред финансова компенсация.

Тагове: 4-дневна работна седмицагледна точказаплатимладежиНов български университетпроучванеработа
Предишна Статия

Подкаст от деца за деца дава глас на учениците в Русе

Следваща Статия

Сменяме личния лекар и онлайн

Свързани Статии

От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
Гледна точка

От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика

юни 12, 2025
108
Нивото на безработица – без големи промени
Гледна точка

Нивото на безработица – без големи промени

юни 11, 2025
111
Вместо да насаждате догми, научете децата да са критични към тях
Гледна точка

Вместо да насаждате догми, научете децата да са критични към тях

юни 10, 2025
109
Жив Дунав: Влажни зони съживяват местни общности и обединяват хора от цял свят в обща кауза
Гледна точка

Зелени стъпки към устойчива промяна

юни 10, 2025
126
Електромобилите в София са по-малко от 1%, няма как да задръстват зоните за паркиране
Гледна точка

Електромобилите в София са по-малко от 1%, няма как да задръстват зоните за паркиране

юни 6, 2025
131
Ан Анслен Шютценбергер: Това, което преминава през поколенията, без да бъде смляно, остава активно и болезнено
Гледна точка

Обмислят по-гъвкави мерки за работещи родители

юни 6, 2025
123
Следваща Статия
Сменяме личния лекар и онлайн

Сменяме личния лекар и онлайн

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Какво искате да се подобри в града, в който живеете?

Реклама

Последни новини

55 години Шопски празник в Елин Пелин

55 години Шопски празник в Елин Пелин

юни 12, 2025
Заедно на Еньовден: Силата на билките

Заедно на Еньовден: Силата на билките

юни 12, 2025

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2025 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2024
  • TOP JOBS