Важно е родителите да следят с кого общуват децата им в интернет и да бъдат внимателни към платформи за комуникация, които могат да бъдат използвани за неправомерни цели. Това каза Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет, цитирана от БТА. Тя коментира опасностите в онлайн пространството, като предупреди за тревожна тенденцията за сексуална експлоатация в мрежата.
Днес се отбелязват 20 години от създаването на Центъра за безопасен интернет, който управлява Консултативната линия 124 123 и чата към нея, както и от Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. Годишнината ще бъде отбелязана с дискусия под надслов „20 години защита на децата ни в Интернет!”. То съвпада с Международния ден за безопасен интернет, който се отбелязва от 2004 г. насам. Целта му е е да се повиши информираността на международната общност за безопасното използване на интернет от децата и младежите. Темата на деня през 2025 г. е: “Заедно за по-добър интернет”.
“Един от основните методи за повишаване на осведомеността на децата как да се справят с тези проблеми е чрез кампании в интернет и училища. Центърът редовно прави интерактивни обучителни сесии”, каза Антоанета Василева. По думите й, сред най-честите сигнали са тези за т.нар. секстинг – размяната на съобщения, снимки или клипове със сексуално съдържание. “По-често потърпевши са момичетата, добави Василева”. Децата се сблъскват и с множество проблеми като откраднати профили и изтичане на лични данни, които често водят до неприятни последици за подрастващите.
Василева призова родителите да не позволяват на децата си да имат профили в социалните мрежи преди да са навършали 13 години. Ако случайно това не се спази, родителите трябва да направят всичко необходимо профилът на детето да е заключен, да ограничат дигиталното време на децата през самите апликации, да бъдат внимателни какви игри играят и с кого си общуват, кои инфлуенсъри следват. Педофилите все по-често се представят в игрите с детски профили, като се опитват да изведат децата в други платформи за комуникация, в които съобщенията са криптирани и имат видеовръзка. По думите й, жертви стават все по-малки деца – на 9-10 години.
Въпросът, който трябва да си зададем, е дали децата са достатъчно защитени в интернет. Те често се срамуват да споделят с родителите си за инциденти, които се случват в онлайн мрежата. Василева добави, че възрастните трябва да подкрепят децата и да им помогнат, когато се сблъскват с тези трудни ситуации. Експертът каза, че младежите търсят консултации и за превантивни мерки, като например как да подсилят защитата на профилите си.
Антоанета Василева напомни също, че Националният център за безопасен интернет работи в тясно партньорство с дирекция „Киберпрестъпност“ към Главната дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП).