Постоянната комисия по младежки дейности, спорт и туризъм (ПКМДСТ) към Сдружението на общините у нас проведе първите си две работни срещи за настоящия мандат. Възможностите за сътрудничество и по-ефективно взаимодействие бяха обсъдени с представители на Българския футболен съюз (БФС) и Асоциацията на къмпингите в България (АКБ).
Представителите на Съюза запознаха участниците в срещата с плана за поддръжка на спортни бази в страната, част от четиригодишната Стратегия за развитие на БФС. Част от плана е проект по линия на УЕФА и ФИФА, чрез който са изградени 35 модерни спортни съоръжения за последните 7 години в общини с над 15 хил. жители. Построената инфраструктура се отдава на местните администрации или спортни клубове за дългосрочно управление и поддръжка.
Силвия Георгиева заяви, че финансирането на спорта в общините идва изцяло от местните бюджети. За тези дейности през последните пет години (2019-2023 г.) в общинските бюджети са отчетени средства в общ размер на 667 млн. лв., като в тях влизат както поддръжката на спортната инфраструктура, така и подкрепата за спортните клубове. Изпълнителният директор на НСОРБ заяви още, че Сдружението ще информира членовете си за възможностите, които проектът на БФС предоставя.
Коментирани бяха и най-честите инфраструктурни проблеми, както и основните задължителни дейности, необходими за правилната грижа към терените – поливане и косене, подхранване и натовареност и др. Представителите на БФС заявиха, че поради липса на средства и капацитет, както и лошото качество на материалите, се регистрира бързото изхабяване на съоръжението. Необходими са кадри, които да познават спецификата на дейностите и правилното третиране на настилката. По тази линия БФС е готово да проведе обучителни програми за служителите в общините. Освен това, споделянето на техника и съвместното закупуване на препарати би довело до оптимизация на разходите за поддръжка на спортната инфраструктура.
Ръководството на ПКМДСТ повдигна темата за заетостта на базите и генерирането на приход, който да оправдае разходите по ефективната поддръжка. Сътрудничеството с БФС и неговите членове би била стъпка в тази посока.
По инициатива на Асоциацията на къмпингите в България (АКБ), представителите на местните власти обсъдиха и развитието на къмпинг туризма в България и неговите проблеми.
Антон Кьосев, член на УС на АКБ, и Веселин Вълев, секретар на Асоциацията, запознаха представителите на Комисията с визията на АКБ относно регулирането на свободното къмпингуване. Те заявиха, че за последните три години къмпинг туризма се е увеличил с 30%, в резултат на ковид пандемията, като противно на разбиранията, едва 1/3 от къмпингите са на територията на Черноморието. В този смисъл настояването на къмпинг бизнеса е правилата да важат не само по Черноморието, а на територията на цялата страна. В бъдещите биваци да бъде позволено поставянето само на палатки за период до 3 денонощия, да се осигурят сметоизвозване, екотоалетни и достъп до вода, за да се гарантира санитарната безопасност на туристите.
От АКБ предлагат и бъдещите биваци да се експлоатират от юридическо лице, с цел да има отчетност пред НАП и да се заплаща местна туристическа такса, а общините да осъществяват контрол. Представи се и план за разработване на мобилно приложение, с което да се регистрират туристите и да се заплащат таксите за бивакуване. Представителите на АКБ заявиха, че повече от 70% къмпингите са некатегоризирани, което освен, че ощетява местния туристически бюджет, може да доведе до заблуда за гостите на дстинациите и понижаване на туристическия продукт. Беше засегната и нуждата от законови промени за улесняване и модернизиране на системата за категоризация на регулираните къмпинги.