Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 24 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Демографски профили и трансфери на вот

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 3, 2023
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
11 0
0
Снимка: Красимир Свраков

Снимка: Красимир Свраков

13
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Пренасяне на гласоподаватели от “Продължаваме промяната” към “Възраждане” и „Има такъв народ” е сред причините за по-ниския резултат на коалицията им с “Демократична България” в сравнение с механичния сбор от резултатите на двете формации на предишните избори. Този извод правят от “Галъп интернешънъл болкан“ в публикация за демографските профили от екзитпол, проведен за БНР, БНТ и “Нова броудкастинг груп”.

По-малко гласували за “Демократична България” и пренос на гласове от “Продължаваме промяната” към други, главно звучащи протестно формации, водят до загуба на 80 хиляди гласа в сравнение с общия им резултат на предишния вот. Според анализа основният прилив на нови гласове към “Възраждане” идва от хора, гласували за Кирил Петков и Асен Василев. При ИТН се преливат около 10 хиляди гласа, а 70 хиляди са базисните им избиратели. Около 25 процента от гласувалите вчера са взели решението в последните дни или в деня на изборите, като този тип избор е осезаемо застъпен при “Възраждане” и “Има такъв народ”. Сред по-младите гласували и сред висшистите първа сила са ПП-ДБ. Солиден дял хора с висше образование има и при “Възраждане”, които успяват да привлекат средните възрастови групи. В София коалицията ПП-ДБ побеждава ГЕРБ. В селата е обратното. Градовете са оспорвани между двете сили.

“Галъп” огласи и част от възможните първи изводи и хипотези по отношение на масивите гласове. В тях делът на “не подкрепям никого” участва в калкулациите.

Откъде “Възраждане” спечели около 100 хиляди нови гласа? Основният прилив на нови гласове идва от хора, които преди това са гласували за “Продължаваме промяната” – може би над 30 хиляди души. Останалите идват за сметка на негласували (в това число и гласуващи сега за пръв път), гласували предния път за ГЕРБ или за БСП и т.н.

Къде ПП-ДБ загуби гласове и не достигна механичния си сбор от миналия вот? Прегледът на резултатите показва, че 20,7% от общия вот вчера е съставен от хора, които на предните избори са гласували за ПП. Това е на практика идентично на електоралния корпус на партията, т.е. привържениците на ПП от предишния вот по-скоро отново са излезли да гласуват. Привържениците на ДБ също – макар и може би малко по-колебливо (6% от вчерашния вот е съставен от такива хора). От друга страна, обаче, в близо 83% от случаите привържениците на ДБ са гласували именно за ПП-ДБ, докато при ПП делът на повторилите вота е малко по-нисък – 76%.

Как ИТН стъпи на бариерата? Първият прочит показва, че около 70 хиляди от хората на ИТН са такива, които и предния път са гласували за тази партия – това явно е базисната нейна подкрепа. Сред останалите дялове от подкрепата им личат около десетина хиляди, идващи от ПП.

Така, в крайна сметка, оказва се, че тези около 80 хиляди гласа по-малко от механичния сбор на ПП и ДБ се коренят може би в донякъде по-ниското гласуване на ДБ, но пропорционално повече – на ерозия в подкрепата на ПП и пренос на гласове от ПП в посока на други, главно протестно и наказателно звучащи, формации.

Ръстът на “Не подкрепям никого” в абсолютни гласове е видим. Както обикновено, това е група с по-неясен профил, но видимо по-млад, а измежду предишните партийни предпочитания отново личи повече ПП, отколкото другата голяма сила ГЕРБ.

Както и на миналите избори, общо 25,2% са взели решението в последните дни или в последния ден. Това са условно около 650 хиляди души. Този тип избор е осезаемо застъпен при партии като “Възраждане” и ИТН, например.

Сред по-младите групи ПП-ДБ е първа сила. И двете основни коалиции обаче с времето започват да придобиват профил, близък по възраст, до общия за вота – с по-добро представяне на ПП-ДБ при младите и на ГЕРБ-СДС – при по-възрастните. При младите, по традиция добре се справя и ДПС. “Възраждане” пък като че ли черпи енергия в по-голяма степен от средните възрастови групи, БСП – от високите.

При висшистите ПП-ДБ е първа сила. В същото време обаче, солиден дял висшисти личат и при формации като “Възраждане”. В София коалицията ПП-ДБ отчетливо побеждава ГЕРБ. Реципрочна е картината в селата. Градовете са оспорвани между двете сили.

Тагове: Галъпдемографияизборипартиипроучванетоп
Предишна Статия

Орелиен Бори: Обичам България и за мен е голяма чест да се върна

Следваща Статия

Дъжд и сняг до Цветница

Свързани Статии

Над 3000 декара гори съхнат в Силистренско: климатът променя зелената карта на България
Гледна точка

Над 3000 декара гори съхнат в Силистренско: климатът променя зелената карта на България

юли 23, 2026
106
Пет общини в Ямболско се обявиха срещу самолети и военен персонал в „Безмер“
Гледна точка

Пет общини в Ямболско се обявиха срещу самолети и военен персонал в „Безмер“

юли 22, 2026
147
Новите европейски правила променят контрола върху медиите
България

Новите европейски правила променят контрола върху медиите

юли 22, 2026
106
Медии и общество в XXI век: кой формира общественото мнение
Гледна точка

Медии и общество в XXI век: кой формира общественото мнение

юли 21, 2026
120
Консолидация на висшето образование: към по-силни и конкурентоспособни университети
Гледна точка

Консолидация на висшето образование: към по-силни и конкурентоспособни университети

юли 21, 2026
115
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Гледна точка

Нискоемисионната зона в София трябва да действа целогодишно

юли 20, 2026
111
Следваща Статия
Буря връхлетя Сандански, АМ "Струма" се напълни с кал

Дъжд и сняг до Цветница

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Норвежката национална петролна компания удвои печалбите си въпреки кризата

Норвежката национална петролна компания удвои печалбите си въпреки кризата

юли 23, 2026
Вечерни новини: „Райнметал“ остава в България; Петролът скочи над 100 долара

Вечерни новини: „Райнметал“ остава в България; Петролът скочи над 100 долара

юли 23, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO