Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 4 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Демографски профили и трансфери на вот

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 3, 2023
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
11 0
0
Снимка: Красимир Свраков

Снимка: Красимир Свраков

13
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Пренасяне на гласоподаватели от “Продължаваме промяната” към “Възраждане” и „Има такъв народ” е сред причините за по-ниския резултат на коалицията им с “Демократична България” в сравнение с механичния сбор от резултатите на двете формации на предишните избори. Този извод правят от “Галъп интернешънъл болкан“ в публикация за демографските профили от екзитпол, проведен за БНР, БНТ и “Нова броудкастинг груп”.

По-малко гласували за “Демократична България” и пренос на гласове от “Продължаваме промяната” към други, главно звучащи протестно формации, водят до загуба на 80 хиляди гласа в сравнение с общия им резултат на предишния вот. Според анализа основният прилив на нови гласове към “Възраждане” идва от хора, гласували за Кирил Петков и Асен Василев. При ИТН се преливат около 10 хиляди гласа, а 70 хиляди са базисните им избиратели. Около 25 процента от гласувалите вчера са взели решението в последните дни или в деня на изборите, като този тип избор е осезаемо застъпен при “Възраждане” и “Има такъв народ”. Сред по-младите гласували и сред висшистите първа сила са ПП-ДБ. Солиден дял хора с висше образование има и при “Възраждане”, които успяват да привлекат средните възрастови групи. В София коалицията ПП-ДБ побеждава ГЕРБ. В селата е обратното. Градовете са оспорвани между двете сили.

“Галъп” огласи и част от възможните първи изводи и хипотези по отношение на масивите гласове. В тях делът на “не подкрепям никого” участва в калкулациите.

Откъде “Възраждане” спечели около 100 хиляди нови гласа? Основният прилив на нови гласове идва от хора, които преди това са гласували за “Продължаваме промяната” – може би над 30 хиляди души. Останалите идват за сметка на негласували (в това число и гласуващи сега за пръв път), гласували предния път за ГЕРБ или за БСП и т.н.

Къде ПП-ДБ загуби гласове и не достигна механичния си сбор от миналия вот? Прегледът на резултатите показва, че 20,7% от общия вот вчера е съставен от хора, които на предните избори са гласували за ПП. Това е на практика идентично на електоралния корпус на партията, т.е. привържениците на ПП от предишния вот по-скоро отново са излезли да гласуват. Привържениците на ДБ също – макар и може би малко по-колебливо (6% от вчерашния вот е съставен от такива хора). От друга страна, обаче, в близо 83% от случаите привържениците на ДБ са гласували именно за ПП-ДБ, докато при ПП делът на повторилите вота е малко по-нисък – 76%.

Как ИТН стъпи на бариерата? Първият прочит показва, че около 70 хиляди от хората на ИТН са такива, които и предния път са гласували за тази партия – това явно е базисната нейна подкрепа. Сред останалите дялове от подкрепата им личат около десетина хиляди, идващи от ПП.

Така, в крайна сметка, оказва се, че тези около 80 хиляди гласа по-малко от механичния сбор на ПП и ДБ се коренят може би в донякъде по-ниското гласуване на ДБ, но пропорционално повече – на ерозия в подкрепата на ПП и пренос на гласове от ПП в посока на други, главно протестно и наказателно звучащи, формации.

Ръстът на “Не подкрепям никого” в абсолютни гласове е видим. Както обикновено, това е група с по-неясен профил, но видимо по-млад, а измежду предишните партийни предпочитания отново личи повече ПП, отколкото другата голяма сила ГЕРБ.

Както и на миналите избори, общо 25,2% са взели решението в последните дни или в последния ден. Това са условно около 650 хиляди души. Този тип избор е осезаемо застъпен при партии като “Възраждане” и ИТН, например.

Сред по-младите групи ПП-ДБ е първа сила. И двете основни коалиции обаче с времето започват да придобиват профил, близък по възраст, до общия за вота – с по-добро представяне на ПП-ДБ при младите и на ГЕРБ-СДС – при по-възрастните. При младите, по традиция добре се справя и ДПС. “Възраждане” пък като че ли черпи енергия в по-голяма степен от средните възрастови групи, БСП – от високите.

При висшистите ПП-ДБ е първа сила. В същото време обаче, солиден дял висшисти личат и при формации като “Възраждане”. В София коалицията ПП-ДБ отчетливо побеждава ГЕРБ. Реципрочна е картината в селата. Градовете са оспорвани между двете сили.

Тагове: Галъпдемографияизборипартиипроучванетоп
Предишна Статия

Орелиен Бори: Обичам България и за мен е голяма чест да се върна

Следваща Статия

Дъжд и сняг до Цветница

Свързани Статии

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието
Гледна точка

Най-голямата защита срещу наркотиците не е страхът, а доверието

юни 3, 2026
110
БАН с три сценария за българската икономика
Гледна точка

БАН с три сценария за българската икономика

юни 3, 2026
118
Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава
Гледна точка

Марио Хосен: За музиката, света и онова, което остава

май 29, 2026
110
Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете
Гледна точка

Баку 2026: Светът търси нов модел за градовете

май 29, 2026
109
С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката
Гледна точка

С днешна дата: Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката

май 28, 2026
109
Половината от розовите масиви у нас са изоставени
Гледна точка

Половината от розовите масиви у нас са изоставени

май 28, 2026
117
Следваща Статия
Буря връхлетя Сандански, АМ "Струма" се напълни с кал

Дъжд и сняг до Цветница

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Днес е националното външно оценяване по математика за 4 -ти клас

Днес е националното външно оценяване по математика за 4 -ти клас

юни 4, 2026
В Синеморец стартира Международна лятна академия по лидерство

В Синеморец стартира Международна лятна академия по лидерство

юни 4, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS