
Най-големият филмов форум у нас “София филм фест” ще предстви българския игрален филм “Урок”, който вече стана носител на няколко международни награди. Дебютната лента ще бъде представена днес, на четвъртия ден от началото на феста.
В рамките на фестивала филмът ще бъде показан още веднъж в “Дома на киното” в столицата в понеделник от 14 ч. заедно с “Пламен”.
Първата представена прожекция бе “Досието Петров” на режисьора Георги Балабанов и с главната роля на Джаро от кримито “Под прикритие” Михаил Билалов.
“Урок” е вдъхновен от действителния случай за учителката, която преди няколко години ограби банка в Плевен с воден пистолет, за да си плати ипотеката. Замислен е като част от трилогия за “малките герои” на нашето време: куриозни истории от новините, които разказват много за българското общество. В главните роли са Маргита Гошева, Иван Бърнев и Стефан Денолюбов, а оператор е Крум Родригес.
Тази година “София филм фест” е посветен на 100 годишния юбилей на българското кино и титлата “София – творчески град на киното” на ЮНЕСКО.
От 1997 г. досега на фестивала са показани над 1600 игрални и документални филма. Сред над 1000-та гости на СФФ са утвърдени имена като Вим Вендерс, Фолкер Шльондорф, Жан Клод Кариер, Катя Рийман и Карл Баумгартнер (Германия), Клаудия Кардинале (Италия), Алън Паркър, Питър Грийнауей и много др.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столичната община, в партньорство с Министерството на културата, Националния дворец на културата, Националния филмов център и Българската национална телевизия, с подкрепата на програмата МЕДИА на Европейската комисия, национални и чуждестранни културни институти и спонсори.









