Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 4 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Назначаемите кметове отнемали права

Kmeta.bg от Kmeta.bg
април 28, 2016
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a5e492cb87e 19
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a5e492cb87e

Промяната, според която само жителите на селата с над 400 души население могат да гласуват на местни избори, е в разрез с демокрацията. Това заяви председателят на Асоциацията на българските села Борислав Борисов специално за Kmeta.bg. Късно снощи депутатите приеха на второ четене промяна в Закона за административно-териториалното деление. Текстът на чл. чл.16, т.1 от него се променя, като указва, че населените места с под 400 души население не могат да гласуват за кмет.

Това е в разрез с децентрализацията, към която България уж се стреми, категоричен е Борисов: „С промяната се цели точно обратното-централизация на властта. Оказва се политически натиск върху малките населени места, като де факто им се отнема правото на глас. Като не могат да гласуват, ще им се назначават кметски наместници, а е ясно, че това са политически фигури. Те често нямат добра връзка със селата, не познават жителите и проблемите им. Не чувстват отговорност към населеното място така, както пряко избраните от местните“, категоричен е той.

Според него е имало идея прагът за гласуване на местни избори дори да падне – от 250, както е бил до момента, на 150. „Всеки трябва да може да даде своя вот. Жителите на малките населени места имат същите задължения, както тези на големите. Защо да нямат и същите права?“, попита Борислав Борисов. Според него, идеята на народните представители, подкрепили решението, е да влияят косвено върху резултатите от кметски избори, като изключват цели населени места от изборния процес.

”Това се прави от страх. Партиите, които не са уверени, че ще получат достатъчно силна подкрепа, правят опити да овладеят процеса по недемократичен начин. Знаете, че избирателната активност в селата обикновено е между 60 и 90%, на места дори до 100%, хората там гласуват много активно още до обяд през изборния ден. Ето защо депутатите се насочват към гласоподавателите в селата, където живее 55% от населението”, обяснява си Борисов промяната.

Асоциацията на българските села не е била уведомена за нея: „Разбираме за проблема от Kmeta.bg. Спешно ще разучим казуса, защото той ни касае пряко. Благодарим на медията, че ни информира. Няма да оставим нещата без реакция“, обеща Борисов. За да се съживи икономическият и социалният живот в селата, е нужно да се разработват правилни политики, които обикновено се прилагат от избраните директно кметове, уверен е Борисов. „Те разбират както проблемите, така и потенциала на населените си места, докато политическите назначения на кметски наместници са рисковани. Те поставят под въпрос привличането на инвестиции и цялостното развитие на селата“, заключи Борислав Борисов.

Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК.

Предишна Статия

Еледжик още пази спомена за Априлската епопея

Следваща Статия

Нестандартни идеи за красиви великденски яйца

Свързани Статии

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма
България

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма

юли 3, 2026
104
Отиде си Йосиф Сърчаджиев
България

Отиде си Йосиф Сърчаджиев

юли 2, 2026
120
Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)
България

Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)

юли 2, 2026
102
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
България

30 професии ще бъдат защитени следващите две учебни години

юли 2, 2026
112
heart 762564 640
България

История за добро: Как спасиха дете в беда в София

юли 2, 2026
112
КТ “Подкрепа” поиска да се ограничи износът на ток
България

От днес: Нови цени на тока, парното и топлата вода

юли 1, 2026
128
Следваща Статия
Нестандартни идеи за красиви великденски яйца

Нестандартни идеи за красиви великденски яйца

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

юли 3, 2026
Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

юли 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO