Науката трябва да бъде свързана с бизнеса по начин, по който бизнесът да инвестира в нея. Не приемам, че трябва да имаме административна наука. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира пред Нова тв протеста на учени в Деня на народните будители, които настояха за повече пари за наука и достойно заплащане.
Според него бюджетът трябва да финансира проекти, обвързани с нуждите на държавата или проекти, които са свързани с необходимостта на бизнеса за някакво развитие.
„Има достатъчно пари за наука, както по линия на националния бюджет, така и по линия на европейските фондове, но не трябва да се финансират структури и научни звена”, смята Горанов. От думите му стана ясно, че не се усвояват напълно средствата от фонд „Научни изследвания”.
„Не приемам срещу мен да се изправи някой, който да каже „Аз съм професор или старши научен сътрудник и трябва да получавам еди-колко-си”, обяви министърът. Допълни: „Нямам нищо против тези начетени и много чели хора, но застанете отвън и се опитайте да продадете нещо, което никой не иска да купи”.
„Трябва колегите, които имат претенции, че създават продукт, да не са си самодостатъчни в разбирането колко са важни за обществото, а да положат малко повече усилие”, посочи още той.
Като добър пример даде циклотрона на БАН, където са инвестирани около 10 милиона лева общата инвестиция.
Средната работна заплата в БАН за професорите е 756 лева, за доценти – 636 лева. Главните асистенти са със средна основна заплата – 526 лв.