Достатъчно беше присъственото обучение за учениците от 1-ви до 4-и клас, както и в детските градини, но много малко беше за тези от 5-и до 12 клас. Това коментира пред БНТ председателят на синдиката на българските учители Янка Такева по повод новите по-строги мерки срещу коронавируса у нас. които включват и преминаване към изцяло онлайн обучение.
Вървим към втори випуск, който няма да има пълни знания. Ще трябва да наваксват, посочи Такева.
Въпреки че се направи график, децата от 5-и до 12-и клас не можаха да бъдат поне 2 седмици в училищна среда, това влияе на цялостното развитие на младите хора, коментира още председателят на синдиката на българските учители.
Една част от учителите очакваха и искаха да преминат дистанционно, защото се страхуваха. Около 500 учители, които преподават в класовете от 5-и до 12-и са заразени с COVID-19, около 300 са карантинирани. В детските градини болните педагогози са 280, поставените под карантина – над 300, посочи г-жа Такева.
Аз смятам, че затварянето на училищата е правилно решение, заяви още тя. Въпреки това бе категорична, че учебните заведения не са огнища на заразата и че болният персонал е под 1%.
По думите ѝ една част от учителите са искали преминаване към онлайн образование – общо 1200 преподаватели от детските градини и училищата са с COVID-19 или поставени под карантина.
36 млн. деца в целия свят са изключени от образованието, в България това засяга 25 000 деца.